Capital.ba

Srbi u inostranstvu traže bolji život

04.11.2011. / 8:15

BEOGRAD, Najmanje pola miliona državljana Srbije zarađuje platu izvan granica svoje zemlje, a gastrabajterski staž im u prosjeku traje 13 godina.

Bolji život u Srbiji, pak, potraži tek neznatan broj stranaca i uglavnom se radi o predstavništvima čiji se menadžment seli u Srbiju na veoma kratko i oročeno vrijeme. Tako je Nacionalna služba za zapošljavanje u prošloj godini izdala 2.518 radnih dozvola stranim državljanima, a od početka ove 1.465 – i to najviše Kinezima (175), Makedoncima (156), Rusima (140).
– Naši državljani već tradicionalno, godinama unazad, odlaze na privremeni rad u Njemačku, Austriju, Švajcarsku…, ali se od devedesetih godina njih sve više odlučuje da privređuje u Americi, Kanadi, Australiji i na Novom Zelandu – objašnjava Rade Savićević, iz Ministarstva rada i socijalne politike. – S druge strane, ne odlučuje mnogo stranih državljana da zarađuje u Srbiji. Uglavnom multinacionalne kompanije, banke, ekspoziture stranih osiguravajućih kuća šalju svoje menadžere na četiri-pet godina u Srbiju.
Prema Savićevićevim riječima, svi koji legalno rade u Srbiji zaštićeni su Zakonom o radu, koji ih u potpunosti izjednačava sa domaćim državljanima. A, osim ovog zakona, Srbija ima i Zakon o zapošljavanju stranaca.
– Dodatna prava garantovana su i sporazumima o socijalnom osiguranju – kaže Savićević. – Oni se odnose na radnike, penzionere, ali i turiste i njima se garantuju zdravstvena zaštita, isplata penzija u zemlji prebivalištva, prava u slučaju nezaposlenosti, pa, čak, i isplata dječjih dodataka.
Srbija ima potpisane ugovore sa 27 zemalja, a u završnoj fazi su i razgovori sa predstavnicima Grčke, Rusije, Kanade. Zbog velike emigracije u Americi, Australiji i Novom Zelandu, postoji namjera da se i sa njima potpišu ugovori.
Srbi najduže izdrže u Francuskoj
Srbi u Njemačkoj u prosjeku rade po 15 godina, Francuskoj 18, Americi 10, a Rusiji pet. Nakon toga 145.300 ”povratnika” penzije troši u Srbiji. Iz Njemačke u Srbiju tako stiže 35.615 čekova, iz Hrvatske 32.836, iz Švajcarske 15.444, ali i 390 iz Italije, 257 iz Češke, 28 iz Luksemburga. Iz Srbije se penzije šalju na 10.587 adresa i to u 26 zemalja.
Stranci na crno
U Uniji poslodavaca Srbije kažu da nije mali broj stranih državljana koji u Srbiju dolaze da zarade dnevnice ”na crno”. Uglavnom je riječ o teškim fizičkim poslovima i na ovaj se korak najčešće opredjeljuju Bugari, Makedonci, Rumuni i Albanci sa Kosova. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!