Capital.ba

Uz indeks uskoro i fiskalni račun

06.02.2010. / 15:27

BEOGRAD, Rektori Državnih univerziteta u Srbiji traže da se ne uvode fiskalne kase na fakultete i u škole i navode da „država već ima uvid u svaki dinar“.
Državni univerziteti u Srbiji zatražili su od ministra prosvjete Žarka Obradovića da predloži Ministarstvu finansija i Ministarstvu trgovine i usluga odlaganje primjene uredbe kojom bi od 1. marta trebalo da budu uvedene fiskalne kase na fakultetima čiji je osnivač država.

Prema riječima prorektorke za finansije Univerziteta u Beogradu dr Nevenke Žarkić-Joksimović, ovaj prijedlog su potpisali rektori svih državnih univerziteta u Srbiji, sa zahtjevom da se u međuvremenu formira komisija koja bi ispitala opravdanost uvođenja fiskalnih kasa.

„Svi prihodi i rashodi već se redovno prijavljuju Trezoru Ministarstva finansija, Poreskoj upravi i Ministarstvu prosvete. Fakulteti i rektorati univerziteta nikada ne posluju sa gotovinom, osim u studentskim klubovima i skriptarnicama, gde su već uvedene fiskalne kase“, objašnjava ona.

Sprovođenje ove uredbe, podsjeća prorektorka, zahtjeva i otvaranje novih radnih mjesta na teret budžeta i dodatne troškove za nabavku fiskalnih kasa i redovnog godišnjeg servisiranja u trenutku kad su sredstva iz budžeta za materijalne troškove drastično smanjena.

Izdavanje fiskalnog računa studentu u trenutku upisa godine na cijeli  iznos školarine, otvara i mogućnost zloupotreba, nastavlja sagovornica. Naime, student ima dokaz da je uplatio cijelu školarinu, a fakultet nema načina da naplati preostale rate.

Još je drastičnija situacija ako student nakon uplate prve rate odustane od daljeg školovanja ili ga fakultet oslobodi plaćanja. S fiskalnim računom na cijeli  iznos školarine, on može tražiti povraćaj novca, zatim može da tuži fakultet da je uplatu izvršio, s obzirom na to da je dobio fiskalni račun kao dokument.

Takođe, doći će i do nekih, gotovo komičnih situacija poput one kako dati račun studentu koji je uplatio prijavu ispita, a nije se na njemu pojavio, što je u praksi čest slučaj. „Za studente koji se pojave na ispitu, verovatno bi profesor uz indeks morao da deli i fiskalni račun”, kaže profesorka Nevenka Žarkić-Joksimović, koja je dugo godina bila i dekan Fakulteta organizacionih nauka.

Ona izvodi još jednu prostu računicu, koja je takođe prosleđena na najvišu prosvjetnu adresu u Srbiji – samo na fakultetima čiji je osnivač republika, upisano je više od 200.000 studenata, ne računajući studente na visokim školama i poslediplomskoj nastavi. Ako svaki student prosječno prijavi godišnje 10 ispita, a većina zatraži uvjerenje ili obnovi godinu, plati školarinu, nostrifikuje diplomu i slično, izdalo bi se oko 6.000.000 fiskalnih računa!

Podsjetimo, ranije su se već zbog uvođenja fiskalnih kasa bunili advokati, koji ponovo traže odlaganje fiskalizacije bar takođe do jeseni, i taksisti, koji su zbog toga blokirali saobraćaj i kojima je takođe već odložena fiskalizacija za 1. mart.  Politika

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!