Capital.ba

Usvojene izmjene Zakona o postupku indirektnog oporezivanja

16.12.2013. / 17:43

budzetSARAJEVO, Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o postupku indirektnog oporezivanja čiji je cilj stvaranje povoljnijih uslova za poslovanje privrednih subjekata i izmirivanje obaveza po osnovu indirektnih poreza.

Predloženim izmjenama smanjuju se stope zatezne kamate na neizmirene obaveze po osnovu indirektnih poreza te predviđa mogućnost objavljivanja u sredstvima javnog informisanja podataka o poreskim dužnicima i njihovom dugu kako bi se povećao stepen odgovornosti obveznika indirektnih poreza i uticalo na jačanje poreske discipline.

Dom naroda usvojio je danas i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona BiH o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera.

Zakonom se unapređuje sistem izvršenja krivičnih sankcija u BiH putem ugradnje u zakon novih međunarodnih standarda koji proizilaze iz međunarodnih konvencija i sporazuma i preporuka Savjeta Evrope iz oblasti zatvorskog sistema.

Usvojen je i Prijedlog zakona o programu zaštite svjedoka u BiH kojim se otklanjaju nedostaci uočeni u provođenju postojećeg zakona o zaštiti svjedoka.

Novim zakonom nastoji se obezbijediti efikasan sistem zaštite svjedoka u toku i nakon krivičnog postupka, kako bi svjedoku bilo omogućeno slobodno i otvoreno svjedočenje u krivičnom postupku pred Sudom BiH.

Dom naroda usvojio je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH.

U slučaju da je odbijen pristup informaciji, zakon eliminiše mogućnost podnošenja žalbe istom organu koji je već odbio pristup informaciji i utvrđuje obavezu da drugostepeni organ, kao hijerarhijski viši, donosi odluku povodom uložene žalbe.

Za odgovorno lice u javnom organu koji je odbio pristup informaciji kazna se povećava sa iznosa od 200 do 5.000 KM na iznos od 1.000 do 10.000 KM.

Dom naroda usvojio je i Prijedlog zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH koji predviđa zaštitu od preduzimanja štetnih radnji protiv lica zaposlenih u institucijama BiH koja prijave korupciju, za šta bi zadužena bila Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Kao razlog za donošenje ovog zakona navodi se da u BiH ne postoje efikasni pravni, ali ni institucionalni mehanizmi za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju.

Usvojen je i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o službenom glasniku BiH kojim se predviđa da se zakoni, koje usvoji Parlamentarna skupština BiH, objavljuju na internet stranici Parlamentarne skupštine BiH, čime bi bili dostupni javnosti besplatno.

Delegati Doma naroda danas nisu vodili raspravu ni o jednom od navedenih prijedloga zakona. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!