Capital.ba

Svjetska banka: Srbija napredovala u uslovima poslovanja

09.09.2009. / 19:03

svjetska-bankaVAŠINGTON, Srbija je u danas objavljenom izvještaju  Svjetske banke (SB) o uslovima poslovanja u svijetu napredovala za dva  mjesta i po tome je 88 na listi  od ukupno 183 rangirane zemlje.
 U današnjem saopštenju Međunarodne finansijske korporacije (IFC) – filijale SB – se navodi da je Srbija “pojednostavila proces registracije preduzeća koji se sada obavlja na jednom šalteru i poboljšala pristup informacijama o kreditnoj sposobnosti tako što je donijela novi Zakon o zaštiti ličnih podataka, koji garantuje zajmoprimcima mogućnost da provjere svoje podatke u kreditnom birou”.
 U izvještaju “Duing biznis 2010.” koji je objavljen na sajtu SB se navodi da je Srbija na prvom mjestu prema važećim uslovima za dobijanje kredita u regionu.
 Prema ostalim parametrima koji su primjenjivani u analizi SB – uslovi za osnivanja firmi, dobijanje građevinskih dozvola, zapošljavanje radnika, registrovanje vlasništva, plaćanje poreza, zatvaranje preduzeća, zaštita investitora i realizacija ugovora – Srbija je među zemljama regiona  istočne Evrope i srednje Azije između 13 i 23 mjesta.
 Hrvatska je u regionu , prema uslovima za vođenje biznisa koji su korišćeni u analizi SB, na 21. mjestu, dok je na globalnoj listi 106.
 Zanimljivo je da je od ostalih republika bivše Jugoslavije Makedonija zauzela peto mjesto u regionu i 32. u svijetu, Slovenija je 11. u regionu, a 53. u svijetu, Crna Gora 15. u regiji i 71. u svijetu.
 Bosna i Hercegovina prema kriterijumima za vođenje biznisa koje u svojoj analizi primjenjuje SB na regionalnoj listi je 23. a 116. u svijetu.
 Singapur je već četvrtu godinu uzastopno na čelu globalne liste o uslovima za poslovne aktivnosti, ispred Novog Zelanda, Hongkonga, SAD, Velike Britanije, Danske, Irske, Kanade, Australije i Norveške.
 Iako se u izvještaju kaže da Singapur i druge države sa vrha liste već godinama aktivno sprovode nužne ekonomske reforme, najaktivnije u reformisanju svojih privreda su, prema analizi SB, u posljednje vrijeme bile zemlje istočne Evrope, centralne Azije, Bliskog istoka i sjeverne Afrike.
 Među zemljama koje su u najnovijem izvještaju SB dobile epitet “najreformskijih” su Liberija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Tadžikistan i Moldavija, Ruanda, Egipat, Kirgizija, Makedonija i Bjelorusija.
 Za Egipat i Kolumbiju se navodi da su bile na spisku zemalja vodećih reformatora u četiri od posljednjih sedam godina.
 Reforme poslovne regulative su sprovedene u 131 od 183 ekonomije koje su praćene tokom perioda od juna 2008. do maja ove godine, ističe se u izvještaju o poslovanju koji objavljuju IFC i SB.
 U regionu istočne Evrope Gruzija je na liderskom položaju prema navedenim kriterijumima SB za vođenje biznisa, dok su pribaltičke republike – Estonija, Litvanija i Letonija – na drugom, trećem i četvrtom mjestu. Posljednja tri mjesta na toj listi zauzimaju Ukrajina, Uzbekistan i Tadižikistan.
 Na istoj listi Rusija zauzima tek 24. mjesto, a na globalnoj 120.
 Razvijene zemlje – članice Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj  obuhvataju region sa najpovoljnijim propisima za poslovanje, jer imaju prosječan rang od 30, dok su po tom kriterijumu na drugom mjestu zemlje istočne Evrope i srednje Azije sa prosjekom od 71.
 Analiza SB “Duing biznis” je, inače, prvenstveno usmjerena na zakonske odredbe koje se primjenjuju na poslovne aktivnosti u nekoj privredi, ali se ne uzima u obzir sve elemente poslovnog okruženja, poput podataka o stanju korupcije, obrazovnog nivoa radne snage, finansijskoj poziciji i makroekonomskoj situaciji.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!