Capital.ba

Poslovno okruženje kamen spoticanja hrvatskog turizma

19.05.2015. / 7:20

more hrvatskaZAGREB, Najveća prepreka turističkom prosperitetu Hrvatske ne leži u neefikasnosti turističkog sektora, već u slabo podsticajnom poslovnom okruženju.

Nazivajući takvo stanje “bolnom i poražavajućom istinom o hrvatskom turizmu”, Slobodna Dalmacija navodi da je Svjetski ekonomski forum (WEF) poslovno okruženje za rast i investicije u hrvatskom turizmu ocijenio nimalo podsticajnim, da je Vlada dobila niske ocjene jer ne daje prioritetnost turizmu i putovanjima, a da je poresko okruženje destimulišuće, pri čemu je Hrvatska po cijenama veoma nekonkurentna.

“Nastavimo li ovakvim puževim korakom u konkurentnosti turističkog biznisa, koja nas već četiri godine drži čvrsto ”ukopane” negdje između 35. i 33. mjesta na ljestvici od 141 zemlje svijeta čiji turizam analizira WEF, teško je očekivati da ćemo ispuniti zadati plan u Stretegiji razvoja turizma Hrvatske do 2020. godine”, navedeno je u analitičkom tekstu Slobodne Dalmacije.

Da bi Hrvatska bila među 20 nauspješnijih turističkih zemalja svijeta, što je tom strategijom predviđeno, a ne 33. kako to piše u posljednjem izvještaju WEF-a, prema riječima predsjednika Udruženja poslodavaca u hotelijerstvu Kristiana Šustara, potrebno je stvoriti jasan pravni i ekonomski okvir koji će biti usmjeren na rast i razvoj sektora.

To će, takođe, imati direktan uticaj na rast i razvoj nacionalne ekonomije, dodao je on.

“Činjenica da smo gotovo posljednji u svijetu po poreskom opterećenju, troškovima koji su vezani uz dobijanje građevinskih dozvola ili ulaganju države u sektor turizma i putovanja, najbolje govori što treba mijenjati”, rekao je Šustar.

Ukoliko se to dogodi, tvrdi on, cilj Hrvatske da do 2020. godine bude među 20 vodećih u turizmu svijeta može da se realizuje već za dvije godine, odnosno do idućeg izvještaja WEF.

U posljednjem izvještaju WEF-a, Hrvatska je na listi od 141 zemlje, u poglavlju poslovnog okruženja, zauzela 125. mjesto s jedva prolaznom ocjenom, a u pogledu konkurentnosti po cijenama – 101. mjesto. U pogledu cijena građevinskih dozvola postavljena je na 132, a po obrazovanju zaposlenih na 128. mjesto.

U kategoriji zapošljavanja i otpuštanja radnika Hrvatska je na 126. mjestu, prema lakoći zapošljavanja stranaca na 118. mjestu, a po poreskom opterećenju čak na 139. mjestu od 141 zemlje u svijetu.

U samom svjetskom vrhu, na prvom mjestu, Hrvatska se našla po broju vodećih međunarodnih rent a car agencija koje su na raspolaganju gostima, dok je šesto mjesto zauzela u nekoliko segmenata – turistička infrastruktura i usluge, broj hotelskih soba u odnosu na broj stanovnika, broj mjesta na kojima se prihvata Visa kreditna kartica kod kupovine.

Vrlo dobre rezultate ima i u području zdravlja i higijene gdje je 18. na svijetu, pri čemu su posebno važni pitka voda i broj bolničkih kreveta u odnosu na broj stanovnika.

U pogledu sigurnosti gostiju zauzela je 28. mjesto u svijetu, a tu su se ocjenjivali i utisci o policijskoj zaštiti, mogućnosti kriminala i terorizma, kao i njihov uticaj na poslovanje.

U tekstu se podsjeća da su na listi WEF iza Hrvatske (33.) u generalnom plasmanu po turističkoj ponudi Slovenija (39. mesto), Mađarska (41.), Turska (44.), Rusija (45.), Poljska (47.), Srbija (95.), ali i Egipat koji je zauzeo 83. poziciju.

Evropa među top 10 turističkih zemalja ima čak šest, čime zadržava dominaciju u svjetskim turističkim kretanjima sa više od polovine ukupnog tržišta i kapaciteta, navedeno je u tekstu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!