Capital.ba

Obračunata premija viša od 117 miliona KM

30.07.2009. / 16:43

puno-marakaBANJALUKA,  U Republici Srpskoj (RS) prošle godine bilo je ukupno 11 osiguravajućih društava u kojima ukupno obračunata premija iznosi 117.361.512 KM, što predstavlja rast od 11,44 odsto, rekla je viši stručni saradnik u Ministarstvu finansija RS Ružica Ilić-Moconja.

Sedam osiguravajućih društava poslovalo je pozitivno, a četiri sa gubitkom koji ukupno iznosi 1.664.561 KM, istakla je Ružica Ilić-Moconja nakon sjednice Vlade RS koja je danas usvojila izvještaje o stanju u sektoru osiguranja RS i o radu Agencije za osiguranje RS za prošlu godinu, te o finansijskom poslovanju ove agencije.

Prema analizi dostavljenih izvještaja, segment osiguranja u ukupnom finansijskom sektoru bilježi blagi porast od 3, 26 odsto, dodala je ona.

“U 2008. godini bilo je ukupno 11 društava, od kojih se osam bavi životnim osiguranjem, jedno neživotnim osiguranjem, a dva društva su registrovana kao kompozitna, odnosno obavljaju poslove i životnog i neživotnog osiguranja”, rekla je Ružica Ilić-Moconja.

Ona je navela da u svim društvima ukupno obračunata premija iznosi 117.361.512 KM, istakavši da je učešće životnog osiguranja 5,96 odsto u ukupnoj premiji, a neživotnog 94,04 odsto.

“Životno osiguranje bilježi znatan porast od 41 odsto, međutim to je i dalje malo s obzirom da ono učestvuje sa 5,96 odsto u ukupnoj premiji”, rekla je Ružica Ilić-Moconja.

Ona je istakla da RS ima nerazvijeno tržište osiguranja sa velikim učešćem neživotnog osiguranja, naglasivši da je u zemljama svijeta i okruženju taj raspon pola-pola.

“Uvođenjem dobrovoljnog penzijskog osiguranja nadamo se da će se ovi rasponi korigovati u korist odnosa koji je prihvatljiv u svjetskim trendovima”, rekla je Ružica Ilić-Moconja.

Osvrćući se na odštetne zahtjeve, ona je istakla da je u prošloj godini ukupno riješeno 24 200 odštetnih zahtjeva, dok je stopa efikasnosti u životnom osiguranju 81 odsto, a u neživotnom osiguranju 84 odsto.

“Isplata odštetnih zahtjeva u životnom osiguranju iznosi 100 odsto, a u neživotnom 99,02 odsto”, rekla je Ružica Ilić-Moconja.

Ona je napomenula da je u samo jednom društvu za osiguranje prisutan državni kapital u iznosu od oko 70 odsto, dok su ostala društva u privatnom vlasništvu, od čega oko 50 odsto društava u vlasništvu inostranih osnivača, a ostalo je u domaćem vlasništvu.

“Ukupno posmatrano, u radu Agencije za osiguranje RS i sektora osiguranja došlo je do značajnog napretka”, rekla je Ružica Ilić-Moconja i dodala da je 2005. godine, kada je donesen set zakona u sektoru osiguranja, napravljen značajan pomak usklađivanja sa propisima EU.

Ona je istakla da je izmjenom Zakona o autoodgovornosti uveden informativni centar, koji zvanično treba da počne sa radom u septembru.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Obračunata premija viša od 117 miliona KM

    1. Dinar

      Zbog greške molim dogovor na e-mail: [email protected]. Hvala unapred.

    2. Dinar

      Pitam vas iz vlade i Agencije za osiguranje, kada će biti polaganje za zastupnike u osiguranju, koje nije organizovano više godina.
      I to vam je uspjeh u radu Agencije za osiguranje.
      E, molim vas viši stručni saradniče u Ministarstvu finansija RS Ružica Ilić-Moconja, jer ovi iz Agencije ne znaju ni daju takve informacije.
      molim odgovor na e-mail: savram58iši stručni saradnik u Ministarstvu finansija RS Ružica Ilić-Moconja.gmail.com

    3. lemi

      visi strucni saradnice, lako je sabirati podatke u excelu i primati platu za to. zasuci rukave pa radi na terenu pa ces vidjeti kako se taj napredak mukotrpno ostvaruje.
      zasto ne redukovati broj zaposlenih u ovako beznacajnim institucijama koje samo konstatuju da je sektor radio ovako ili onako i mlate praznu slamu.