Capital.ba

Neočekivano mali profit srpskih banaka u 2011.

29.04.2012. / 13:41

BEOGRAD,  Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić izjavio je da je cjelokupan bankarski sistem Srbije u 2011. ostvario neočekivano “tanak” rezultat sa svega 12 miliona evra profita, u odnosu na 240 miliona evra samo godinu dana ranije.

Od 33 domaće banke u Srbiji, od kojih 22 u većinskom stranom vlasništvu, čak 12 banaka je iskazalo gubitak od 377 miliona evra, a dobit je bila 389 miliona. Razlika je minorna, kaže Dugalić u intervjuu “Politici” i razloge tome vidi najpre u gubicima Agrobanke i Razvojne banke Vojvodine, potom u visokim rezervacijama za loše zajmove.
“Ukupno 19 odsto kredita je gotovo nenaplativo. U privredi je skoro svaki četvrti zajam u kašwenju duže od 90 dana”, kaže Dugalić objašnjavajući da je sve to teret kapitala ili tekućih prihoda čime se kruni ukupan rezultat bankarskog sistema.
On je ipak mišljenja da je “zdravlje”  bankarskog sistema u Srbiji mnogo bolje nego što to pokazuje lanjski rezultat i napominje da su samo NIS, “Telekom” i EPS napravili bolji rezultat od bankarskog sistema koji je, po ocijeni Dugalića, najuređeniji dio srpskog ekonomskog sistema. On napominje da su naše banke “superlikvidne”, imaju para više nego što je to zakononskim minimum predviđeno, ali je problem u privredi.
“Iza kojih to projekata banke mogu da stanu, a da budu sigurne da će im novac biti plaćen i na vrijeme vraćen” , zapitao je on, napominjući da je industrijska proizvodnja u Srbiji danas manja nego 1995. godine, u jeku sankcija.
Zapitan da prokomentariše ideju o razvojnoj banci koja bi privredi ponudila mnogo jeftiniji novac na duže staze, generalni sekretar UBS je rekao da ta institucija kako je zamišljena ne ispunjava nijedan uslov da bude banka. On je zapitao kako će takva banka sa najavljenim početnim kapitalom od 400 miliona evra moći da “završava posao” privrede kada je ukupna kreditna zaduženost pravnih lica u ovom trenutku veća od 28 milijardi evra. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!