Capital.ba

NBS: Stepen dinarizacije prošle godine bio u padu

22.07.2014. / 9:42

nbsBEOGRAD, Stepen dinarizacije je u 2013. smanjen za 1,2 odsto u odnosu na 2012. kada je iznosio 28 odsto, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Smanjenje stepena dinarizacije je posljedica većeg smanjenja dinarskih plasmana u odnosu na devizne i devizno indeksirane plasmane i to za 48,2 i 45,3 milijarde dinara, navedeno je u Godišnjem izvještaju o monetarnoj politici koji je objavila NBS.

Kompletan pad dinarskih plasmana odnosio se na sektor privrede, za 74,3 milijardi dinara, što je, kako je navedeno, dobrim dijelom rezultat manjeg odobravanja novih kredita i dospjeća ranije odobrenih dinarskih kredita, djelimično iz programa subvencionisanog kreditiranja države.

Kod stanovništva je zabilježen rast dinarskih plasmana za 26,1 milijardu dinara, u najvećoj mjeri po osnovu gotovinskih kredita.

Time je stepen dinarizacije kod privrede u 2013. godini smanjen za 4,2 procentna poena, na 20 odsto, dok je kod stanovništva povećan za 2,8 procentnih poena, na 37,9 odsto.

Ukoliko se isključi efekat promjene deviznog kursa, stepen dinarizacije bilježi pad sa 28 odsto na kraju 2012. na 26,9 odsto u decembru 2013.

Narodna banka Srbije i Vlada Srbije su u aprilu 2012. potpisale Memorandum o strategiji dinarizacije finansijskog sistema Srbije.

Kasnije, u novembru 2013. Izvršni odbor NBS je usvojio odluku koja domaćim preduzećima i bankama omogućava da pod fleksibilnijim uslovima otplaćuju dinarske kredite koje su odobrile međunarodne finansijske organizacije.

Donijeta je i odluka kojom se banke dodatno podstiču da u svojim portfeljima drže dinarske hartije od vrijednosti koje su emitovale međunarodne finansijske organizacije za finansiranje kredita.

Takođe, banke su i putem politike obavezne rezerve stimulisane da koriste dinarske izvore finansiranja, jer su i dalje, kako navodi NBS, znatno niže stope obavezne rezerve na dinarske izvore u odnosu na devizne, i NBS plaća bankama kamatu samo na izdvojenu dinarsku obaveznu rezervu.

NBS podsjeća da je u martu 2013. prvi put emitovana dinarska obveznica Srbije ročnosti sedam godina, što je dodatno doprinijelo razvoju primarnog i sekundarnog tržišta dinarskih obveznica. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!