Capital.ba

Kriptovalutni spor od 256 miliona KM pred Vrhovnim sudom RS

03.05.2023. / 13:40

BANJALUKA – Kompanija „Bitminer Factory“ iz Banjaluke uložila je reviziju Vrhovnom sudu Republike Srpske na presudu Višeg privrednog suda, kojim je „Unicredit banka“ Banjaluka oslobođena plaćanja 256 miliona maraka odštete zbog gašenja njihovog poslovnog računa, saznaje portal CAPITAL.

unicredit banka

Foto: Agencije

Viši privredni sud u Banjaluci nedavno je odlučio da banka nije dužna platiti odštetu čime je preinačio prvostepenu presudu Okružnog privrednog suda iz 2021. godine.

Nezadovoljni presudom, u „Bitmineru“ su krenuli u novi postupak. Smatraju da je došlo do pogrešne primjene materijalnog prava i povrede odredaba parničnog postupka.

Žalbeni navodi stranaka u ovom postupku nisu pravilno cijenjeni, a Viši privredni sud se nije upuštao u postojanje štete i visine štete, gdje je odmah smatrao da nema protivpravne radnje od strane banke. ‘Bitminer’ smatra da to nije tačno te da su bitno povrijeđene ugovorne odredbe kada je ugovor o otvaranju poslovnog računa jednostrano raskinut“, kazao je za CAPITAL advokat ove firme Sanjin Kosić.

On navodi da je banka dozvolila otvaranje računa „Bitmineru“ iako je znala čime se bavi, da bi nakon pokretanja djelatnosti, taj ugovor jednostrano raskinula.

Oni su se pozvali na svoja interna pravila koja im zabranjuju da sarađuju sa onima koji se bave kriptovalutama. Međutim, oni o tome nisu prethodno upoznali ‘Bitminer’“, rekao je Kosić.

Podsjećamo, „Bitminer“ je razvijao projekat zasnovan na blockchain tehnologiji, vezan za proizvodnju struje i rudarenje kriptovaluta. Investitori su novac krenuli da uplaćuju na račun „Unicredit banke“ do momenta dok im nije počela vraćati novac pravdajući se internim aktima koji im brane poslovanje sa preduzećima u oblasti kriptovaluta.

Okružni privredni sud je u presudi naveo da banka nije dokazala da je bilo kojim aktom imala propisanu zabranu za ulazak u poslovni odnos sa takvim klijentima.

Međutim, suprotno mišljenje je imao Viši privredni sud koji je uvažio žalbu banke.

Zanimljivo je da je neposredno prije drugostepene presude, „Bitminer Factory“ kupio biznismen iz Mrkonjić Grada Pantelija Damjanović.

U nedavnom razgovoru za CAPITAL on je kazao da je to uradio jer je sve ukazivalo na to da će prvostepena presuda biti potvrđena.

Inače, procjene su da će postupak pred Vrhovnim sudom trajati oko godinu dana.

CAPITAL: D. Tovilović

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kriptovalutni spor od 256 miliona KM pred Vrhovnim sudom RS

    1. Sloboda medija

      Zašto brišete komentare o Aniti Grabner???

    2. Sasa

      Zna se ko je Mrdic, znamo mi u Trebinju i tacno je da je uvezan sa firmom kija tuzi banku!!!

    3. Zlaja

      Nema sta top banka…porodično stablo za poželjeti

      • Zoran

        Sve je relativno. Možda bi stvarno ljudi više voljeli da svoje novce daju na čuvanje bankama u vlasništvu našeg domaćeg pregaoca.

    4. Koka

      Mrdic Aleksandar alijans Leki je insajder iz Unicredita banke koji sve vrijeme dostavlja insajderske informacije zainteresovanim licima iz Bitminera. Zbog njega i njegovog ponašanja odgovoran je direktor Pehar pa neka zbog toga i plaća cijenu.

      • Zoran

        Sve je to izborom “stručnih” rukovodećih kadrova kao što su Mrdić, Kajtez, Predojević i sl. zakuhala jedna koja je na vrijeme pobjegla da zakuhava po Sloveniji.