Capital.ba

Kako je biznismen iz Mrkonjić Grada izvisio za četvrt milijarde maraka

19.04.2023. / 14:15

BANJALUKA – Tačna i pouzdana informacija u svijetu biznisa često može imati ogromnu vrijednost za investitora. Misleći da ima jednu takvu, biznismen iz Mrkonjić Grada Pantelija Damjanović kupio je nedavno preduzeće „Bitminer Factory“ a koje je kao jedini kapital imalo prvostepenu presudu protiv „Unicredit banke“ Banjaluka tešku 256 miliona maraka.

FOTO: CAPITAL

On je kroz drugostepenu presudu trebao da višestruko vrati uloženi novac, ali su sudije Višeg privrednog suda razmišljale drugačije od svojih kolega u Okružnom privrednom sudu.

Presudu su preinačili i oslobodili banku plaćanja astronomske odštete zbog jednostranog gašenja računa „Bitmineru“ koji je planirao da se bavi kriptovalutama.

U izjavi za CAPITAL Damjanović najavljuje žalbu Vrhovnom sudu Republike Srpske.

Komentar na presudu nemam, ali definitivno ću tražiti reviziju presude. Preduzeće sam kupio upravo zbog prvostepenog postupka“, kaže Damjanović.

Presuda u korist banke donesena je 31. januara. Nakon brojnih špekulacija njen sadržaj je tek od juče poznat javnosti, odnosno dva i po mjeseca od sjednice vijeća.

Damjanović tvrdi da je ova informacija namjerno skrivana. Da ju je imao, dodaje, u cijelu priču oko kupovine ne bi ni ulazio.

Presuda je dugo stajala u ladici. Vijeće je zasjedalo 31. januara i nikoga o tome nije obavijestilo. Da sam znao za ishod spora ne bih išao u kupovinu“, priča on.

Dodaje i da je prvostepenu presudu dao vrhunskim advokatima na tumačenje i da su mu oni rekli da je nemoguće da na višoj instanci bude preinačena.

Dokazalo se da je sve moguće“, zaključuje ovaj biznismen.

Čizmović: Ova priča za banku je završena

Na drugoj strani, atmosfera potpuno drugačija. Zastupnik banke, advokat Jovan Čizmović kaže da je presuda kojom se odbija tužbeni zahtjev u cijelosti jedini rezultat sa kojim su zadovoljni.

Pored gubitka presude, tužilac je dužan da nam plati sudske troškove. Njegov uspjeh u ovom slučaju je nula, a naš sto odsto. Ova priča za banku je završena“, kazao je on.

Iz Unicredit banke je juče saopšteno da su sve vrijeme tvrdili da su njene odluke i radnje po ovom pitanju bile u skladu sa zakonom i da je slučaj ‘Bitminer Factory’ neutemeljen.

Poručili su i da ne odustaju od krivičnog gonjenja bivšeg direktora „Bitminera“ Darka Šljivara, vještaka ekonomske struke i prevodioca zaposlenog u kompaniji ‘Bitminer Factory’.

Podsjećamo, prema prvostepenoj presudi, a o kojoj je upravo CAPITAL prvi pisao kao i o cijelom ovom sporu, “Unicredit banka” Banjaluka preduzeću “Bitminer Factory” trebala je platiti 256 miliona maraka odštete zbog jednostranog gašenja računa i propasti projekta zasnovanog na blockchain tehnologiji, vezanog za proizvodnju struje i rudarenje kriptovaluta.

“Bitminer” je preko računa skupljao novac za svoje projekte, do momenta dok se “Unicredit banka” nije umiješala i počela vraćati novac investitorima, pravdajući se internim aktima koji im brane poslovanje sa preduzećima u oblasti kriptovaluta.

Sud je u presudi naveo kako banka nije dokazala da je bilo kojim aktom imala propisanu zabranu za ulazak u poslovni odnos sa takvim klijentima.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kako je biznismen iz Mrkonjić Grada izvisio za četvrt milijarde maraka

    1. Mumin

      Ha ha popušio ga ,i neka je dosta je.para na.prevaru.

      • RE: Mumin

        Šta je u kriptovalutama prevara, je li prevara vrijednost kriptovaluta, novac koji stoji iza istih ili struja koja se koristi pri majnanju kriptovaluta ili su možda prevara kompjuterske mašine, serveri, softverska tehnologija, programeri. Pretpostavljam da sve je to prevara, zar ne?

    2. Pantelija

      Pantelija sa Mrkonjicem ima koliko i Tesla sa Hrvatskom! Ako je hrvatski naučnik izmislio struju, i biznismen iz MG je …..

    3. E1

      Ako je neko mislio da će UniCredit sebi dozvoliti da ugrozi svoju reputaciju u Italiji, Njemačkoj, Austriji gubitkom ovog spora u banana državi BIH, taj onda ne zna ništa. A ovi naši preduzetnici što su se nadali da će uzeti pare našim okupatorima su dokazali da vide do pola nosa i to pomoću naočara.

      • RE: E1

        Sam Unicredit kao Unicredit je ozbiljna banka, dok su pojedini radnici u Unicreditu Banja Luka, toliko bistri i pametni, da neka nova tužba je samo pitanje dana.

    4. Miki Maus

      Svako ko vjeruje u ovo sto je ovdje napisano je nepismen i nesvjestan drzave u kojoj zivi.

    5. Acika

      Pantelija zna za svaku marku tako da tek sad vidim da je sve dogovor. Pante je stari lisac ne bi se on upustao u nesto sto nije namjesteno.

    6. Neka se zna

      To je onaj Pantelija u cijoj se farbrici vode Kruna u Mrkonjicu godinama rudarila kriptovaluta, kada je pola grada redovno ostajalo bez struje, kablovi gorili svaki drugi dan, a kao niko nista nije znao. Na kraju kao i obicno sve se zataskalo, pa poslije nekog vremena sve se vratilo na staro.

      • Pero

        „Dokazalo se da je sve moguće“, zaključuje ovaj biznismen.

    7. otpisani

      kad vec niko od novinara ne smije da napise evo ja ću….Pantelija zvani Jedna košulja je kum od Kaje… pa vi sabirajte