Capital.ba

Kazna za »zatvaranje« tržišta 2,25 miliona KM

22.11.2012. / 6:20

SARAJEVO, Konkurencijski savjet BiH kaznio je tri banke iz FBiH i jednu banjalučku firmu sa ukupno 2,25 miliona maraka zbog zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu zastupanja u pružanju usluga međunarodnog transfera novca za kompaniju “Western Union Network”.

Analitičari kažu da je riječ o rekordnoj kazni koju je Konkurencijski savjet BiH izrekao od svog postojanja.
U rješenju se navodi da su mostarska UniCredit banka, sarajevske banke Raiffeisen i Turkish Ziraat, te banjalučka firma “Tenfore”, restriktivnim i ekskluzivnim odredbama ugovora o zastupništvu zaključenim sa “Western Unionom” ograničile tržište usluga transfera novca na štetu potrošača.
Konkurencijski savjet BiH utvrdio je da su navedeni privredni subjekti ugovarali dugoročno važenje restriktivnih odredaba u ugovorima sa “Western Unionom”, kojima se određivalo da zastupnik neće vršiti uslugu prenosa novca za druge kompanije.
“Takva djelovanja imala su za cilj i posljedicu isključivanja konkurenata sa tržišta, odnosno ‘zatvaranje’ tržišta potencijalnim konkurentima, čime se svakako ograničavala, te narušavala efikasna tržišna konkurencija”, ističu u Konkurencijskom savjetu BiH.
Stoga su firmi “Tenfore” naložili da u roku od 30 dana od prijema rješenja uskladi sporne odredbe važećeg osnovnog ugovora o međunarodnom zastupanju zaključenog s kompanijom “Western Union Network” iz Francuske.
Zbog kršenja Zakona o konkurenciji, Raiffeisen banci je izrečena kazna od 1,3 miliona KM, UniCredit banci Mostar od 690.000 KM, Turkish Ziraat banci Sarajevo od 200.000 KM, a firmi “Tempore” od 60.000 KM.
U sarajevskoj Raiffeisen banci juče su kazali da će podnijeti tužbu na rješenje Konkurencijskog savjeta BiH.
“Podnijećemo tužbu na pomenuto rješenje, a s obzirom na to da se radi o otvorenom pravnom procesu, nismo u mogućnosti davati bilo kakve komentare”, kazala je Džeilana Ferhatbegović, menadžer za odnose s javnošću Raiffeisen banke.
Iz Kancelarije za odnose s javnošću UniCredit banke Mostar su povodom ovog slučaja kratko saopštili da je kazna Konkurencijskog savjeta BiH “potpuno neosnovana i da banka nastavlja pravni postupak”.
U banjalučkom preduzeću “Tenfore”, zastupniku “Western Uniona” za domaće tržište, kazali su da direktor nije u firmi, a da niko osim njega ne može davati izjave.
Konkurencijski savjet BiH je na zadnjoj sjednici, takođe, odbio kao neosnovan zahtjev “Apatinske pivare” za preispitivanje njihovog rješenja iz septembra kojim su to preduzeće zbog kršenja Zakona o konkurenciji kaznili sa 265.000 KM.
Tada je utvrđeno da je “Apatinska pivara” ograničavala konkurenciju utvrđivanjem kupovnih i prodajnih cijena i primjenom različitih uslova za istovjetne transakcije sa drugim privrednim subjektima, čime su ih dovodili u nepovoljan položaj.
Pored toga, Konkurencijski savjet BiH odlučio je da pokrene postupak protiv Vlade Kantona Sarajevo, podnesen od strane sarajevskih preduzeća “Teloptic” i “Milkos”, ne navodeći detalje slučaja. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!