Capital.ba

Katanci na sve više preduzeća u Srbiji

09.06.2012. / 8:25

BEOGRAD, Samo u posljednje četiri godine u Srbiji bez posla je ostalo čak 166.556 privatnih preduzetnika, odnosno dvije trećine od ukupnog broja otpuštenih.

S druge strane, nema ni najave da bi se ovaj trend konačno mogao zaustaviti.

Prema podacima Agencije za privredne registre, od januara pa do maja ove godine otvorena su 12.093 preduzeća, ali je katanac zaradilo njih čak 14.260. Slična je klima bila i u istom periodu prošle godine kada je vrpca svečano presječena u 13.460 firmi, ali je ključ stavljen u čak 16.168 brava.
Ovakav je trend prisutan još od 2008, kada je na vrata zakucala finansijska kriza. Od tada pa do danas se broj osnovanih preduzeća konstantno smanjuje.
Do početka krize broj osnovanih društava bio je veći od ugašenih, pa je, recimo, samo tokom 2007. na svako ugašeno osnovano čak šest preduzeća. U Uniji poslodavaca Srbije kažu da je krivac više nego očigledan. To su visoki nameti, jer da bi ostvario zaradu od 20.000, privrednik državi mora da plati 80.000 dinara. Kada se tome dodaju problemi koje donose crno tržište i nelojalna konkurencija, malo ko može da uspije u ovom privrednom ambijentu.
Nacionalna služba za zapošljavanje pokušala je da pomogne, pa je svakom nezaposlenom ponudila skromne subvencije za otvaranje malih firmi.
– U 2011. su 2.663 nezaposlena pokrenula i održala privatni biznis, a u 2010, subvencije je dobilo njih 2.217. A do sada gotovo nijedan preduzetnik nije vratio kredit, na šta su bili obavezni u slučaju da im posao ne uspije – kaže Srđan Andrijanić, iz NSZ. On kaže da su svi preduzetnici koji su dobili pravo na subvenciju imali obavezu da radnju drže otvorenom najmanje godinu dana i da za to vrijeme redovno plaćaju državi sve obaveze.
Prema njegovim riječima, i od početka godine do danas, u NSZ je stiglo čak 4.000 zahtjeva za pokretanje malog biznisa, a njihova su očekivanja da će više od 2.000 nezaposlenih dobiti pozitivan odgovor i subvenciju od 160.000 dinara. Iako je u pitanju skroman podsticaj, u NSZ podsjećaju da je ovoliko novca dovoljno da se finansira čitava paleta zanata kao što je kupovina alata za frizerske i kozmetičke salone, bravarske i molerske radnje, popravku kućnih aparata, materijal za knjigovodstvene agencije.
Stečaj za 16.615 privrednih društava
Od jula 2010, kada je počeo da se primjenjuje Zakon o stečaju, najveći broj privrednih društava je ugašen jer im se nelikvidni računi automatski blokiraju. Prema podacima APR-a, od tada do danas je zatvoreno čak 16.615 privrednih društava i to u 2010. – 5.950, u 2011. – 10.078, a u 2012. njih 587. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!