Capital.ba

Tadić u Ukrajini traži investitore

10.11.2011. / 11:51

BEOGRAD, Robna razmjena Srbije i Ukrajine u prvih devet mjeseci 2011. godine bila je 461,4 miliona dolara i za oko 100 miliona dolara je veća nego u istom periodu prošle.

Povećanje u potpunosti otpada na veći uvoz iz Ukrajine, dok je naš izvoz u tu zemlju stagnirao, pokazuju podaci Privredne komore Srbije.
Srbija je, naime, iz Ukrajine od januara do kraja septembra uvezla robu u vrijednosti od skoro 300 miliona dolara ili za 46 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je izvoz bio oko 163,5 miliona dolara.
Predsjednik Srbije Boris Tadić danas počinje dvodnevnu posjetu Ukrajini, gdje će razgovarati o razvoju saradnje dvije zemlje u svim oblastima od zajedničkog interesa, posebno o intenziviranju trgovine, ekonomske i investicione saradnje.
Kako je najavljeno, predstavnici Srbije i Ukrajine u Kijevu će razmatrati mogućnost zajedničkih projekata u oblasti energetike, industrije, poljoprivrede, građevinarstva, kao i o učešću srpskih i ukrajinskih preduzeća u procesu privatizacije u obje zemlje.

Planirano je održavanje biznis-foruma, a tokom posjete predsjednika Srbije Ukrajini Kijev će biti domaćin četvrtog sastanka ukrajinsko-srpskog međuvladinog komiteta za trgovinu, ekonomiju, naučnu i tehničku saradnju. Očekuje se da će jedna od tema biti završetak pregovora o slobodnoj trgovini između Srbije i Ukrajine.

Ukrajina je jedna od nekoliko zemalja sa kojima Srbija još nije završila pregovore o slobodnoj trgovini, što je uslov za pristupanje zemlje Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.

“Zaključivanjem Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Ukrajine trebalo bi da se stvore kvalitetniji uslovi za unapređenje ekonomske saradnje dvije zemlje”, kazali su u PKS-u.
Glavni izvoznik NIS
Glavni izvoznici iz Srbije u Ukrajinu u prošloj godini bili su Naftna industrija Srbije (NIS), HIP Petrohemija Pančevo, Tarket iz Bačke Palanke, Institut za ratarstvo i povrtarstvo, kao i Hemofarm Vršac, dok su uvoznici bili Ju es stil iz Smedereva, Metinvest Smc iz Beograda, Elopak iz Zemuna i Goša FOM iz Smederevske Palanke.

Srpske investicije u Ukrajini, prema podacima PKS-a, do oktobra 2009. godine bile su oko 40 miliona dolara, a najveći investitori su “Sintelon -Tarket” iz Bačke Palanke i novosadski holding “MK grupa” koja je u Ukrajini zakupila oko 50.000 hektara zemlje i uz pomoć Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj izgradila najveći silos u Ukrajini od 113.000 tona.
Iz Ukrajine su se najviše uvozile sirovine: rude gvožđa i koncentrati (preko 66 odsto), koks i polukoks od kamenog uglja (osam odsto), toplo valjana žica i karton. Srbija je najviše u Ukrajinu izvozila mješavine ostalih aromatskih ugljovodonika, pokrivače podova i ulje za loženje. U PKS-u naglašavaju da se među prvih deset proizvoda u srpskom izvozu na koje odlazi više od 80 odsto ukupnog izvoza u Ukrajinu, samo za jedan plaća carina od pet odsto, dok se za sve ostale ne plaća carina pri uvozu u Ukrajinu. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!