Capital.ba

Štednja zamijenila nekadašnji luksuz

16.11.2008. / 8:35

LONDON ,  Od ukidanja besplatnih sokova i kafe na poslu, preko kupovine jeftinijih avionskih karata, do seljenja firmi u manje ekskluzivne dijelove grada – finansijske fime i zaposleni u njima polako se navikavaju na novu eru “siromaštva”, koju im je namatnula globalna finansijska kriza.
 
“Pivo u konzervi je naš novi šampanjac”, izjavila je Meredit Vitni iz kompanije “Oppenheimer”.
Finansijske firme, nekada najizdašnije u troškovima na luksuz, osim smanjenja troškova tokom tekuće krize su već otpustile i više od 130.000 zaposlenih širom svijeta, a na hiljade se otpuštanja tek očekuje.
“Kada vidite kako se finansijska industrija radikalno mijenja, kada vidite kako se ekonomija radikalno mijenja, shvatate da biste bili uvredljivo nerazboriti ako ne biste promijenili potrošnju”, kaže Meredit Vitni, koja je postala prava zvijezda na Wall Streetu jer je predvidjela teška vremena sa kojima se banke danas suočavaju.
Vlasnici jedne velike američke osiguravajuće kompanije premjestili su centar za Aziju u mnogo jeftiniji dio Hongkonga, iz centra, u kojem su se njihove prostorije nekada nalazile, dok je velika švajcarska investiciona banka UBS, koja je u jeku krize otpustila 7.500 radnika, odlučila da drži telekonferencije, umjesto da plaća direktorima avionske karte da dolaze na sastanke.
Vrijednost bonusa koji se isplaćuju menadžerima na Wall Streetu, često višestruko vrednijih od njihovih ionako ogromnih plata, mogla bi da padne čak 41 odsto sljedeće godine, više nego poslije terorističkih napada na SAD 11. septembra 2001. godine. U londonskom Sitiju, centru britanske finansijske industrije, očekuje se još veći pad, od gotovo 60 odsto, već ove godine.
Hju Jang, direktor azijskog ogranka kompanije “Aberdeen Investment”, kaže da ta firma, suočena sa smanjenjem zarade, smanjuje troškove kako ne bi morala da smanjuje plate ili otpušta radnike.
“Javnost je prestrašena. Situacija je bez sumnje zastrašujuća. Ljudi su izgubili moć racionalnog rasuđivanja i zavladala je panika “, kaže Anaton Šuc iz američke firme “Mendon Capital”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!