Capital.ba

Reforma monetarnog sistema ili opet kriza

12.02.2011. / 8:15

VAŠINGTON, Izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Stros-Kan upozorio je u petak da pomanjkanje akcije na reformisanju međunarodnog monetarnog sistema može da posije sjeme sljedeće krize i pozvao na unapređenje međunarodne saradnje radi uspješnijeg i jačeg globalnog oporavka, javio je Tanjug.

– Globalne ekonomske neuravnoteženosti su za nama, a pitanja koja su nas zabrinjavala prije krize – veliki i nestabilni tokovi kapitala, pritisci u vezi sa valutnim kursevima, ubrzano nagomilavanje rezervi – ponovo su u prvom planu i ugrožavaju ekonomsku stabilnost – rekao je Stros-Kan.
On je ukazao da bi “reforme međunarodnog monetarnog sistema mogle da podstaknu i globalni ekonomski oporavak i ojačaju sposobnost tog sistema da sprečava buduće krize”, objavljeno je na sajtu MMF.
Stros-Kan je posebno izdvojio tri oblasti reformi, od kojih je jedna jačanje saradnje u vođenju ekonomske politike. Kao što je saradnja pomogla u izvlačenju globalne ekonomije iz krize, dalja saradnja bi sada mogla da stvori osnovu za stabilniji globalni rast, rekao je on.
Čelnik MMF-a je posebno ukazao na “Uzajamni proces procjene” (MAP) Grupacije 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20), kao prvi neophodan korak ka stvaranju jednog stalnijeg okvira za globalnu saradnju u ekonomskoj politici, kao i na “Programe MMF-a za procjenu finansijskog sektora” i nove izvještaje o prenošenju uticaja politike neke zemlje na druge zemlje, kao neka od mjerila za jačanje nadgledanja ekonomske politike.
– Druga oblast za reformisanje su tokovi kapitala sa ciljem smanjivanja tokova kapitala i nestabilnosti valutnih kurseva. Odgovori zemalja na priliv kapitala imaju uticaj na druge zemlje – istakao je Stros-Kan i dodao da MMF razmatra ta pitanja, uključujući mogućnost globalnog dogovaranja načina za upravljanje tokovima kapitala.
Kreditne linije
Stros-Kan je podsjetio da je MMF, s ciljem obezbjeđivanja globalne finansijske bezbjednosti, formirao fleksibilnu kreditnu liniju i kreditnu liniju iz predostrožnosti. Još jedan pristup koji vrijedi razmotriti je, prema njemu, kako “ojačati saradnju uz pomoć regionalnih finansijskih aranžmana”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!