Capital.ba

Zadrugari traže veće podsticaje za sjetvu pšenice

27.09.2008. / 7:32

NOVI SAD, Država bi morala da poveća subvencije za proizvodnju pšenice jer sadašnji podsticaji od 120 evra po hektaru nisu dovoljni, izjavio je juče predsjednik Zadružnog saveza Vojvodine (ZSV) Radislav Jovanov.
 Naglasivši da bi oni koji kreiraju poljoprivrednu politiku Srbije konačno trebali “da se odrede i kažu da li naši ratari treba uopšte da siju pšenicu ili ne”, on je naglasio da će predstojeća sjetva hljebnog  žita biti izuzetno skupa jer su cijene inputa drastično uvećane.
 Sjemenska pšenica skuplja je za 11 odsto nego prošle godine, dizel gorivo je poskupilo oko 25 odsto dok je cijena mineralnog đubriva dvostruko veća i to su problemi koji su uoči sjetve poznati a “još veće su nevolje sa onim što ne znamo a to je kome ćemo pšenicu na ljeto prodati, po kojoj cijeni i kad ćemo je naplatiti”, naglasio je Jovanov.
 Zbog toga će se naši ratari, ukoliko nešto ne bude preduzeto, teško odlučiti da u ovim uslovima uđu u proizvodnju koja nagoveštava čist gubitak a ako, po tradiciji, to učine onda imaju tri mogućnosti.
 Prva je da za gotovinu kupe sav repromaterijal a po ocijeni Jovanova to je najmanje vjerovatna opcija za većinu poljoprivrednika jer, prema procjenama stručnjaka, za proizvodnju pšenice “u startu” treba oko 500 evra po hektaru i na proljeće dodatnih 250 do 300 evra.
 Druga mogućnost je naturalno zaduživanje “pa ako dobro rodi razdužiće se na ljeto” i to je realnije rješenje ali najnepovoljnije, smatra Jovanov, i dodaje da je treća opcija, kojoj mnogi pribegavaju, setva “sjemenom sa tavana” što je najjeftinije ali i najrizičnije.
 ZSV se zalaže da se hljebno žito seje u Srbiji, i to na većim površinama nego posljednjih godina, ali bi proizvođači morali da dobiju stimulacije, poput onih u zemljama u okruženju i u EU gde država “uskače” sa 250, 350 pa i više evra.
 Na primjedbu da je u budžetu teško naći novca i za aktuelnih 120 evra po hektaru, Jovanov je odgovorio da je to briga države a ne poljoprivrednih proizvođača. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!