Capital.ba

Vlada radnicima Instituta mora isplatiti 2,5 miliona maraka

13.09.2021. / 13:59

BANJALUKA – Nakon što joj je propao nezakonit plan da se kroz stečaj riješi Instituta za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju (IUGERS), Vlada Srpske je pokrenula postupak njegovog gašenja.

instituta za urbanizam

FOTO: Capital

Dobra vijest za radnike je što će im biti isplaćena dugovanja za plate i doprinose koja iznose oko 2,5 miliona maraka, jer se kroz postupak likvidacije moraju izmiriti sve obaveze pravnog lica koje se gasi.

Stečaj su spriječili upravo radnici koji su od početka tvrdili kako se on ne može sprovoditi nad insittucijom čiji je osnivač Republika Srpska, a u tome ih je podržalo domaće pravosuđe, odnosno Vrhovni sud RS.

Takođe, bili su svjesni da su im šanse da se kroz stečaj namire minimalne, a upravo je to Vlada pokušala izvesti i tako oštetiti radnike.

Odluku o prestanku rada Instituta Vlada je donijela prošlog četvrtka.

Naravno, kao i mnogo puta do sada, ova kao i druge slične informacije koje im ne idu u prilog, nije se našla u saopštenju za javnost nakon sjednice Vlade.

U Odluci objavljenoj u službenom glasniku se navodi kako više ne postoje uslovi za obavljanje djelatnosti, te se Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i uprava Instituta zadužuju za sprovođenje odluke.

Ministarstvo će postupiti u skladu sa presudom i upustvima iz iste”, rečeno je za CAPITAL kratko u resornom ministarstvu.

A presuda, da podsjetimo, predviđa da se nad institutom izvrši likvidacija.

Ona će biti sprovedena jer je se Vlada u Odluci o gašenju pozvala na Zakon o sistemu javnih službi kojim je predviđeno sprovođenje ovog postupka.

Podsjećamo, kako smo ranije pisali, upravo je vlast u Srpskoj najodgovornija za propast institucije jer je godinama ignorisala kriminal i nezakonitosti na koje su radnici blagovremeno ukazivali.

Primjera radi, bivši direktor Stevan Jovanović je ugovarao „na riječ“ milionske poslove, obaveze nije naplaćivao, a unosne poslove prepuštao Slobodanu Stankoviću, te poslovao sa sinovom firmom.

Prikazivanjem „dobrog“ poslovnog rezultata stvorio je lažnu sliku da stvari funkcionišu u najboljem redu, a što je daleko od istine.

Republičko javno tužilaštvo protiv njega je prošle godine pokenulo istragu, međutim njen rezultat je nepoznat.

Zahtjev za stečaj podnijela je Poreska uprava Republike Srpske krajem novembra 2019. godine zbog duga od 446.202 KM po osnovu neizmirenih poreskih obaveza.

Zatim je Vlada Republike Srpske Okružnom privrednom sudu u Banjaluci dala saglasnost za vođenje stečaja, iako kako se ispostavilo za to nije postojao osnov.

CAPITAL: D. Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Vlada radnicima Instituta mora isplatiti 2,5 miliona maraka

    1. Hakus

      Vlada RS i resorno Ministarstvo i dalje peru ruke od Instituta, niko radnike već dva mjeseca od objavljivanja Odluke o prestanku rada Instituta nije informisao, niti su formirali likvidacionog upravnika. Vjerovatno ne namjeravaju isplatiti radnike i ignorišu svaki pomen na Institut …
      Sramota