Capital.ba

Vlada Srpske nezakonito gurnula u stečaj Institut za urbanizam

22.07.2021. / 14:37

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske je nezakonito gurnula u stečaj Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske (IUGERS) iako je znala ili je morala znati, da se ne može provoditi stečajni postupak nad imovinom pravnog lica čiji je kapital 100 odsto u državnoj svojini.

institut

FOTO: CApital

Vrhovni sud Republike Srpske je ovih dana donio definitivnu odluku i poništio stečaj u IUGERS, godinu dana nakon njegovog pokretanja, saznaje portal CAPITAL.

Stečaj se nad javnim institucijama ne može provoditi, već samo izvršiti likvidacija, ali to Vladi očito nije odgovoralo jer bi u tom slučaju ona prvo morala izmiriti sve dugove pravnog lica, pa ga tek tada ugasiti.

Presuda Vrhovnog suda je velika satisfakcija za radnike koji su od početka tvrdili kako se Institut ne može ugasiti kroz stečaj, da se takvi postupci ne sprovode ni nad školama i bolnicama, a koje su kao i IUGERS, javna institucija.

Oni su izgubili dva spora od nižestepenih sudova, ali je Vrhovni sud uvažavajući njihovu reviziju potvrdio da su bili u pravu.

Pirova pobjeda

Međutim, ovo je pirova pobjeda.

Dok su zaposleni vodili pravnu bitku, stečajni upravnik je prodao opremu instituta, pa im je tako ostala prazna zgrada.

Kako ih na tržištu nema već duže vremena poslove su im pokupile firme iz Federacije BiH, a kojima je vlast u Srpskoj povjerila poslove koje je nekada radio Institut.

Stečajni upravnik Dijana Ostić koja je donedavno upravljala imovinom instituta očekuje kako će uskoro biti izvršena primopredaja.

Direktoru će biti na upravljanje predata zgrada kao i sredstva na računu od prodaje imovine. Na prvi poziv za primopredaju direktor se nije odazvao“, kaže ona.

Ostić smatra da se presuda Vrhovnog suda nije mogla prejudicirati, a s druge strane ona je imala pravni osnov za vođenje postupka.

Inače, Vrhovni sud je u Rješenju koje je u posjedu portala CAPITAL naveo kako je Odluka o otvaranju stečaja u Institutu u suprotnosti sa zakonom o stečaju, a koji izričito propisuje da se nad imovinom Republike Srpske, jedinica lokalne samouprave i javnih fondova koji se u cjelosti ili djelimično finansiraju iz budžeta ne može otvoriti postupak stečaja kao ni postupak restrukturiranja.

Ti postupci se mogu otvoriti samo nad imovinom pravnog lica u kojem je većinski kapital u svojini Republike Srpske ili jedinice lokalne samouprave pod uslovom da se prethodno pribavi saglasnost Vlade Republike Srpske. Međutim, isključena je mogućnost otvaranja stečajnog postupka nad imovinom pravnog lica čiji je kapital 100 odsto u svojini Republike Srpske ili jedinice lokalne samouprave“, stoji u Rješenju suda.

Dodaju kako se u ovom slučaju mogao sprovesti samo postupak redovne likvidacije u skladu sa Zakonom o sistemu javnih službi.

A postupak likvidacije bi značio da Vlada Republike Srpske kao osnivač i vlasnik instituta mora da izmiri sve nagomilane dugove i tek onda da ga ugasi, što im nikako nije bila namjera.

To će ipak na kraju morati da uradi, s obzirom da joj je propao plan da preko stečaja završi priču sa Institutom.

Ignorisanje kriminala i nezakonitosti

Podsjećamo, kako smo ranije pisali, upravo je vlast u Srpskoj najodgovornija za propast institucije jer je godinama ignorisala kriminal i nezakonitosti na koje su radnici blagovremeno ukazivali.

Primjera radi, bivši direktor Stevan Jovanović je ugovarao „na riječ“ milionske poslove, druge nije naplaćivao, a unosne poslove prepuštao Slobodanu Stankoviću, te poslovao sa sinovom firmom.

Prikazivanjem „dobrog“ poslovnog rezultata stvorio je lažnu sliku da stvari funkcionišu u najboljem redu, a što je daleko od istine.

Republičko javno tužilaštvo protiv njega je prošle godine pokenulo istragu, međutim njen rezultat je nepoznat.

Radnici su se od samog početka protivili stečaju.

Upozoravali su kako su ustanova od opšteg interesa, ali i naglašavali kako su od podnošenja prijedloga za otvaranje istog izmirili brojne obaveze, ali stečajni sudija nije imao sluha.

Zahtjev za stečaj podnijela je Poreska uprava Republike Srpske krajem novembra 2019. godine zbog duga od 446.202 KM po osnovu neizmirenih poreskih obaveza.

U svom prijedlogu su naveli da je pokrenut postupak prinudne naplate i izvršen obračun kamata i troškova postupka te da su računi društva blokirani preko 60 dana.

Posljednju riječ je dala Vlada Republike Srpske koja je Okružnom privrednom sudu u Banjaluci dala saglasnost za vođenje stečaja, iako kako se ispostavilo za to nije postojao osnov.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!