Capital.ba

U svadbenim salonima se ne zna ko pije, a ko plaća

16.11.2023. / 13:34

BANJALUKA – Tržišni inspektori u Republici Srpskoj u posljednjih nekoliko mjeseci, uglavnom vikendima, obilaze i kontrolišu svadbene salone po Srpskoj.  Ono sa čime se susreću pokazuje da u ovoj oblasti vlada pravi mali haos gdje svako radi samo za sebe ne želeći da bilo šta dijeli sa državom.

FOTO: Pixabay

Naime, oni ne izdaju račune, poslove ugovaraju bez ugovora, a evidencije i dokaza o porijeklu robe i hrane uglavnom nemaju.

Sve to prate muzičari, snimatelji i fotografi. Svi oni dobro naplaćuju svoje usluge, ali malo ko od njih je registrovan kao preduzetnik.

To posebno smeta vlasnicima registrovanih fotografskih radnji koji redovno inspekciju upozoravaju na nelojalnu konkurenciju.

U proteklih nekoliko mjeseci od 35 kontrola u 22 slučaja su utvrđene nepravilnosti zbog kojih su izrečene kazne od skoro 50.000 maraka, što govori o opravdanosti nadzora.

Među kažnjenima je kako CAPITAL saznaje i nekoliko fotografa kojima je napisana kazna od po 1.000 maraka.

„Tržišna inspekcija će i dalje nastaviti sa kontrolama ovih ugostiteljskih objekata, jer su oni obavezni kao i svi drugi privredni subjekti da svoju djelatnost obavljaju u skladu sa zakonom“, poručuju iz Inspektorata.

Tvrde da prilikom kontrole nijedna proslava nije prekinuta, niti su gosti uopšte znali da je kontrola u toku te da su se uglavnom fokusirali na vlasnike salona.

Napominju da svadbeni saloni kao ugostiteljski objekti ne rade na dnevnom nivou te da do sada nisu bili posebno regulisani zakonom, što je dalje otvaralo niz pitanja u vezi sa radom i obavezama ovih ugostitelja.

Međutim, nadaju se da će taj problem biti riješen izmjenama Zakona o ugostiteljstvu koji je u proceduri, a kojim je po prvi put posebno definisano pružanje usluga u svadbenim salonima.

U samom prijedlogu izmjena navodi se da ovo pitanje nije bilo obuhvaćeno postojećim zakonskim rješenjem, te se otvara mogućnost stvaranja velike „sive zone“.

„Fizička lica koja organizuju proslave u skladu sa svojim željama i potrebama ugovaraju i različite ponude hrane i pića, koje moraju biti adekvatno evidentirane u poslovnim knjigama. To znači da sva roba, hrana i piće koji se poslužuju moraju biti legalno nabavljeni.  Posebno moramo naglasiti pitanje odgovornosti za bezbjednost i ispravnost hrane i pića koji se poslužuju, odnosno ko snosi odgovornost ukoliko dođe do nekih neželjenih posljedica“, poručuju u Inspektoratu RS.

U Ministarstvu trgovine i turizma kažu da je u toku priprema prijedloga zakona.

„Završene su javne rasprave i službe ministarstva trenutno analiziraju dostavljene prigovore, prijedloge i sugestije. Očekujemo da do kraja godine bude upućen u skupštinsku proceduru“, kažu oni.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: U svadbenim salonima se ne zna ko pije, a ko plaća

    1. I šta sad!

      Dobro su se sjetili nakod 30 godina da se neko pozabavi i ovim problemom. Šta radi inspekcija inače?!?!

    2. NIKO

      U Libiji je za vrijeme Gadafija svaki mladi bracni par dobijao 5,000.00 dolara za sretan pocetak zajednickog zivota.
      U BiH jedino sto mozemo ocekivati da uvedu zakon da se i na koverte za mladence plati PDV.
      Obzirom da je objekat iznajmljen od fizickog lica i da su samo zvanice sa pozivnicama u mogucnosti
      da koriste objekat postavlja se pitanje da li su trzisni inspektori imali pozivnice ili sudski nalog?
      Razmisljam da ako iznajmim sobu u hotelu i napravim zurku ,ima li neko pravo da me pita imam li racun za votku i meze.
      Mozda bi Prnjavorac znao odgovor?
      .