Capital.ba

U Rusiji traženi stručnjaci za softver, rakete, robotiku

16.08.2015. / 14:20

moskvaMOSKVA, Najtraženije i najperspektivnije profesije u Rusiji su stručnjaci za bežične i navigacione tehnologije, softvr, gradnju raketa, robotiku.  

Ministarstvo za rad Rusije je izradilo pripručnik sa 1.767 profesija, a 50 najtraženijih i najperspektivnih je, na zahtjev vlade, stavilo na poseban spisak, piše Rosijskaja gazeta.

Od ukupnog broja zanimanja, oko 600 su stručnjači sa srednjoškolskim obrazovanjem.

Prema riječima zamjenika ministra za rad, Ljubove Eljcove, sada raste broj nezaposlenih sa visokim obrazovanjem, dok udio nezaposlenih sa srednjim stručnim obrazovanje ostaje na stabilnom nivou.

To posredno ukazuje na zasićenost tržišta rada stručnjacima sa univerzitetskim diplomama, dok su potrebe za kvalifikovanim radnicima svakoga dana sve veće.

Kako je listu rekao šef za istraživanja portala Superdžob, Pavel Lebedev, kvalifikovani radnici često zarađuju isto kao i visoko obrazovani.

Međutim, prema njemu, razlika u platama i dalje postoji. Prosječni prihodi radnika sa visokim obrazovanjem u Moskvi su 30 odsto viši nego radnika sa srednjim stručnim obrazovanjem.

Kako navodi portal Superdžob, nosioci radničkih zanimanja su sada veoma traženi. Potreba za tim radnicima čini 14 odsto ukupne potražnje i konkurencija je prilično mala. Na jedno radno mjesto, dolazi 0,8 prijava.

To je drugo mjesto na spisku tražnje. Na prvom mjestu je trgovina, sa 30 odsto slobodnih radnih mjesta. A ni za rad u trgovini nisu potrebni stručnjaci sa visokim obrazovanjem.

Postojeća praksa na tržištu rada je takva da poslodavci traže visoko obrazovanje i za mjesta gdje ono nije potrebno. Nerijetko visoko obrazovanje se koristi samo kao indikator za to da je radnik prošao određenu socijalizaciju, usvojio neke norme i pravila, ukazaje Lebedev.

Međutim, prema podacima Ministarstva za rad, univerziteti proizvode veliki broj nepotrebnih radnika. Na primjer, svaki treći student visoke škole (31 odsto) studira “ekonomiju i menadžment”, a udio tih stručnjaka u ukupnoj tražnji je 13,7 odsto.

Još veći disbalans je u “humanističkim naukama” koje studira 20 odsto ukupnog broja studenata, a udio tražnje na tržištu rada je svega tri odsto.

Prema anketama među poslodavcima, posao u struci nalazi manje od polovine svršenih srednjoškolaca i studenata. I to je dugoročni trend, navode u Ministarstvu za rad. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!