Capital.ba

Traži se revizija presude za prodaju odmarališta „Incela“ u Poreču

25.07.2011. / 8:00

BANJALUKA, Pravobranilaštvo Republike Srpske, u ime Ministarstva finansija RS, od Vrhovnog suda zatražilo je reviziju presude za prodaju odmarališta “Incela” u Poreču, na osnovu koje je budžet Srpske oštećen za najmanje milion KM, ističući da je do te presude došlo zbog pogrešne primjene materijalnog prava.

Revizija
U zahtjevu za reviziju, koji je u posjedu “Glasa Srpske”, Pravobranilaštvo traži da se usvoji zahtjev Ministarstva finansija u cijelosti ili ukine presuda Okružnog suda iz 2009. godine i predmet u cjelini vrati na ponovno suđenje.
Tada advokat, a danas notar iz Višegrada Milomir Prorok 2001. godine prodao je odmaralište banjalučkog “Incela” u Poreču za 300.000 njemačkih maraka Župi katedrale Poreč. On je imao saglasnost “Incela” da proda taj objekat kao posrednik, ali je novac umjesto u budžet RS uplaćen na privatni račun njegovog prijatelja Ante Tufekovića i nestao.
“Incel” je odmaralište u centru Poreča prodao na osnovu odluke Vlade kojom je definisano da novac od prodaje pripada budžetu RS.
Nakon što su Prorok i Tufeković izvarali RS, Ministarstvo finansija je tužilo “Incel” potražujući 450.000 KM plus kamate za prodaju odmarališta, ali je Osnovni sud 2008, a Okružni sud Banjaluka 2009. godine odbacili tužbu Ministarstva, uz obrazloženje da je “došlo do zastare potraživanja”.
– Napominjemo da je sud pogrešno primijenio odredbu člana 374. Zakona o obligacionim odnosima, jer se u predmetnoj pravnoj stvari ne radi o Ugovoru o prometu robe i usluga, pa se ne može primijeniti ni trogodišnji rok zastarjelosti. Navedenu činjenicu sud je apsolutno pogrešno utvrdio i cijenio – navodi se u zahtjevu za reviziju presude koju je 15. aprila 2009. godine Pravobranilaštvo RS dostavilo Vrhovnom sudu.
U prigovoru se posebno ističe da Osnovni i Okružni sud u postupku nisu našli uporište u činjenici da je Vlada RS rješenjem broj 02/1-020-1274 od 25.12.2000. godine, dala saglasnost “Incelu” za prodaju odmarališta u Hrvatskoj, tako da se kupoprodajna cijena od 450.000 KM isplati na račun budžeta RS.
– Neosporno je da te nepokretnosti, poslije izvršene privatizacije, nisu mogle biti predmet prodaje za račun “Incela”, već samo za račun Republike Srpske – navodi Pravobranilaštvo.
Igra sudova
Međutim, Okružni sud u presudi kojom je tužbeni zahtjev Ministarstva finansija odbio kao “neosnovan” naveo je:
– Pošto tužilac (Ministarstvo finansija) nije nosilac prava vlasništva nekretnine, niti je prodavac u kupoprodajnom ugovoru, ne pripada mu ni kupoprodajna cijena iz tog ugovora, a pogotovo ako se ima u vidu da je nije naplatio ni tuženi (“Incel”).
Pravobranilaštvo u zahtjevu za reviziju presude ističe da se ovakvim stavom suda ugrožavaju interesi Republike Srpske.
– U konkretnom slučaju, a s obzirom na činjenicu da se ne radi o Ugovoru o kupoprodaji između Vlade RS i “Incela”, sud treba primijeniti opšti rok zastarjelosti od deset godina, a nikako rok određen članom 374. Zakona o obligacionim odnosima od tri godine – navodi Pravobranilaštvo.
Pravobranilaštvo ističe da je “Incel” bez usaglašavanja sa Ministarstvom finansija dao punomoć advokatu Milomiru Proroku “bez ikakvih uputa i obaveza u vezi sa isplatom kupoprodajne cijene”.
Međutim, u petak su “Glasu Srpske” u Vrhovnom sudu kazali da bi ovaj predmet na dnevni red trebalo da dođe do kraja godine.
Iako je 6. aprila 2001. godine sa Župom Poreč potpisao ugovor o prodaji “Incelovog” odmarališta za 450.000 KM, Prorok je, dan nakon što mu je “Incel” zaprijetio raskidom punomoći, 3. avgusta 2001. cijenu spustio i objekat prodao za 350.000 KM. Župa je novac uplatila na Tufekovićev račun, a on navodi da je Proroku sve isplatio četiri dana kasnije.
Prorok tvrdi da je imao odluku Upravnog odbora “Incela” da odmaralište proda za 200.000 KM, a sve preko toga uzme sebi kao nagradu. Ova odluka postoji u sudskom spisu, ali nije potpisana.
Ukoliko se krivično djelo računa od 3. avgusta 2001. godine kada je Prorok prodao odmaralište u Poreču, zastara i po osnovu opšteg roka nastupa za nekoliko dana. Očigledno je da se u cijeloj sudsko-tužilačkoj zavrzlami to i čekalo.
Republika Srpska na samo jednom objektu oštećena je za najmanje milion KM, ali odgovarati neće niko.
Zakon
Zakonom o početnom bilansu stanja u postupku privatizacije državnog kapitala u preduzećima regulisano da se pravo raspolaganja imovinom preduzeća, koja se nalaze na teritoriji bivše SFRJ i FBiH, prenosi na Republiku Srpsku, na osnovu akta Vlade.
Vlada RS postala je eh lege vlasnik odmarališta “Incela” u Poreču i iz tog osnova dala saglasnost toj firmi na prodaju, ali uz uslov da se sredstva od prodaje u roku od šest mjeseci uplate u budžet RS. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!