Capital.ba

Svjetska tržišta: Indeksi porasli i pored geopolitičkih napetosti

20.07.2014. / 15:53

azijske berzeNJUJORK, Na svjetskim su berzama cijene akcija prošle sedmice porasle i pored geopolitičkih napetosti i upozorenju Feda da su u nekim sektorima cijene nasuvane jer se ulagači nadaju ubrzanju rasta privrede i dobrim poslovnim rezultatima kompanija.
Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones ojačao 0,9 odsto, na 17.100 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,5 odsto, na 1.978 bodova, a Nasdaq indeks 0,4 odsto, na 4.432 boda.
Prošle  se sedmice trgovalo vrlo nesigurno, pa bi jedan dan cijene akcije pale, da bi već narednog porasle.
U četvrtak je S&P 500 indeks zabilježio najveći dnevni pad od 10. aprila, jer je rušenje malezijskog aviona sa skoro 300 ljudi na ukrajinsko-ruskoj granici izazvalo strahovanja od eskalacije sukoba u Ukrajini i dodatnog rasta napetosti između istoka i zapada nakon što su zapadne zemlje proširile sankcije protiv Rusije.
Tržište je dodatno bilo pod pritiskom izraelske kopnene ofenzive na Pojas Gaze.
„Ne sjećam se kada je bilo toliko geopolitičkih okršaja istovremeno, od kojih svaki unosi nesigurnost. Tržište je suočeno s korekcijom cijena akcija na niže. Vidjećemo kako će se razvijati situacija”, kaže Michael Mullaney, direktor u kompaniji Fiduciary Trust.
Međutim, već narednog dana cijene su akcija snažno porasle, nadoknadivši sve gubitke od četvrtka, što se najviše zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima nekoliko tehnoloških divova, kao što su Google i Intel.
„Američko se privreda oporavlja, na što ukazuje niz podataka. U zamahu je i sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata, pa geopolitičke napetosti, premda i dalje u fokusu tržišta, ne utiču presudno na odluke investitora”, kaže Peter Kenny, strateg u kompaniji Clearpool Group.
Dosad su 82 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa saopštile o kvartalnim poslovnim rezultatima, pri čemu ih je 68 odsto nadmašilo očekivanja po pitanju dobiti. To je nešto iznad 67 odsto, koliko iznosi prosjek prebačaja u posljednja četiri tromjesečja.
Kompanijama nije teško nadmašiti očekivanja jer su posljednjih sedmica analitičari smanjivali procjene.
U anketi Reutersa procjenjuju da je dobit kompanija, čije su akcije u sastavu S&P 500 indeksa, u drugom tromjesečju porasla pet odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok su još početkom aprila očekivali rast od 8,4 odsto. Prihodi bi, trebali porasti 3,2 odsto.
„Prolazimo kroz ranu fazu sezone poslovnih izvješća. Rezultati kompanija nisu sjajni, ali su dobri. Samo je nekoliko kompanija doista razočaralo”, kaže Rick Meckler, predsjednik u fondu LibertyView Capital Management.
Premda poslovni rezultati nisu impresivni, tržište podržavaju vijesti o spajanjima i preuzimanjima. Najviše pažnje prošle sedmice privukla je ponuda medijskog diva Twenty-First Century Foxa, vrijedna 80 milijardi dolara, za preuzimanje Time Warnera. Uprava Time Warnera odbila je ponudu, ali ulagači se nadaju da će u na kraju doći do spajanja ta dva medijska diva.
„Neko su vrijeme investitori oklijevali sa kupovinom, pa je tržište stagniralo. Ali, dobri poslovni rezultati kompanija i vijesti o preuzimanjima naveli su ulagače da nastave investirati”, kaže Meckler.
Pritom ulagače nije  pokolebalo ni upozorenje iz Feda. U polugodišnjem izvještaju Kongresu predsjednik američke centralne banke Janet Yellen rekla  je kako se čini da su „vrijednosti akcija manjih kompanija, društvenih mreža i biotehnoloških tvrtki nategnute”.
Taj neuobičajeni osvrt na tržište kapitala izazvao je u utorak pad Russell 2000 indeksa manjih kompanija, kao i cijena akcija biotehnoloških kompanija i društvenih mreža, kao što su Facebook i Twitter.  Već su narednog dana ti sektori oporavili.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,9 odsto, na 6.749 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,6 odsto, na 9.720 bodova, a pariški CAC 0,4 odsto, na 4.335 bodova.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice  ojačao 0,3 odsto, na 15.215 bodova. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!