Capital.ba

Talas optimizma vinuo cijene akcija na berzama širom svijeta

15.10.2021. / 14:05

LONDON – Cijene akcija na svjetskim berzama bilježe danas rast, podstaknute sjajnim kvartalnim izvještajima o poslovaju kompanija, ali visoke cijene nafte i pad prodaje automobila u Evropi upozoravaju na potencijalno usporavanje svjetske ekonomije.

indeksi

Foto: Pixabay

Panevropski indeks STOKS 600 porastao je za 0,2 posto na tronedjeljni maksimum, a u istom procentu je ojačao i britanski FTSE 100, koji je nadoknadio sve gubitke zabilježene od početka pandemije korona virusa u martu prošle godine, prenosi Rojters.

Izvještaji vodećih američkih banaka o snažnom rastu zarada, koji su objavljeni u četvrtak, pomogli su indeksu Njujorške berze S&P500 da zabilježi najveći dnevni procenat rasta od početka marta ove godine, a podstakli su i uspon akcija evropskih zajmodavaca na jutrošnjem trgovanju.

Industrijski indeks Dau Džons je ojačao za 534 boda ili 1,56 posto, na 34.912 poena, S&P 500 je skočio za 1,71 odsto na 4.438 bodova, a tehnološki Nasdak Kompozit je napredovao za 1,73 procenta na 14.823 poena.

Povratak optimizma na tržiša kapitala će se, međutim, naći na ispitu sljedeće nedjelje zbog očekivanja da će podaci o privrednom rastu Kine pokazati da ekonomska aktivnost posustaje, ali i zbog uticaja rasta cijena nafte na potrošače koji ulaze u zimske mjesece, kaže Majk Hjuson, glavni tržišni analitičar u kompaniji CMC Markets.

Registracije novih automobila u Evropi pale su u septembru za više od četvrtine, a korporacija Tojota Motor je najavila da će u novembru smanjiti globalnu proizvodnju jer se problemi s nestašicom čipova i poremećajima u lancima dobavljača nastavljaju.

Azijske akcije takođe bilježe danas uzlazni trend, nadovezujući se na pozitivna kretanja Volstrita, mada je zabrinutost povodom predstojećih pokazatelja kineske ekonomije ograničila njihov rast.

Najširi indeks azijsko-pacifičkih deonica MSCI, bez japanskih, povećao je vrijdnost za 1,1 odsto, pri čemu je na nedjeljnom nivou ojačao za 1,7 procenata, što je njegov najbolji sedmični rezultat od početka septembra, dok je japanski Nikei uzletio za 1,81 posto, predvođen jačanjem tehnoloških akcija.

Rast kineskih akcija je bio oprezniji u odnosu na dionice na drugim berzama, pri čemu je indeks nalikvidnijih akcija napredovao za 0,43 posto.

Na robnim berzama, cijene nafte se kreću na višegodišnjim maksimumima, što je, s jedne strane, zauzdalo rast tražnje na tržištima uvoznika energije u sjevernoj Aziji, a s druge, obradovalo neka tržišta izvoznika energije u jugoistočnoj Aziji.

Cijena američke WTI nafte je porasla za 1,0 procenat na 82,13 dolara za barel, što je blizu sedmogodišnjeg maksimuma od 82,18 dolara zabilježenog u ponedeljak.

Sjevernomorska nafta Brent je takođe ojačala za 1,0 posto na 84,88 dolara po barelu, približivši se trogodišnjem najvišem nivou koji je dostigla na početku nedjelje.

Na valutnim tržištima, dolar je ponovo krenuo uzlaznom putanjom, pri čemu se prema jenu trguje na skoro trogodišnjem maksimumu od 114,12 jena.

Dolarski indeks, koji mjeri vrijednost američke valute prema korpi glavnih rivala, neznatno je oslabio na dnevnom nivou skliznuvši na 93,89 poena, i na putu je da zabilježi prvi nedjeljni pad u odnosu na vodeće konkurente od početka prošlog mjeseca, pri čemu je blago posustao prema britanskoj funti i evru.     Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!