Capital.ba

Struja dobijena iz vjetra skuplja

10.04.2011. / 18:38

BEOGRAD, Tvrdnja koju su nedavno izrekli predstavnici Srpskog udruženja za energiju vijetra (SEWEA) da će cijena struje biti niža ako se bude proizvodila iz obnovljivih izvora energije naišla je na kategoričan demanti nadležnih u Elektroprivredi Srbije. Štaviše, u EPS-u tvrde da će struja ukoliko se bude proizvodila iz vjetra biti skuplja.
U toj kompaniji ističu da podržavaju razvoj obnovljivih izvora energije, ali i upozoravaju da će priključivanje vjetroelektrana na elektroenergetski sistem platiti građani Srbije.

 „Kilovat-čas iz vjetra, uz dodatne troškove za prenos kroz mrežu, dostići će 13,06 evro centi, što je 2,33 puta više od sadašnje prodajne cijene struje EPS-a, koja iznosi 5,61 evrocenti bez PDV-a . Gubitke zbog razlike u cijeni, troškove stajanja kapaciteta EPS-a i izgradnje novih elektrana koje bi bile rezerva kada nema vjetra, platiće kupci struje i EPS, koji za struju iz vjetra treba da plati između 1,3 i 2,7 milijardi evra“, tvrde u Elektroprivredi Srbije.

EPS je u obavezi da 12 godina plaća 9,5 evro centi za kilovat-čas struje dobijene iz vjetra a u toj kompaniji ističu da vjetroelektrane neće doprinjeti ni stabilnom snabdjevanju Srbije strujom. U EPS-u dodaju da trećinu električne energije proizvode iz obnovljivih izvora i da se podrška OIE vidi kroz izgradnju hidroelektrana na Ibru, Moravi i Drini vrijednih više od jedne milijarde evra. Takođe u EPS-u ističu da kompanija radi na revitalizaciji 17 malih hidroelektrana i izgradnji 18 novih malih hidroelektrana.

„Vjetroelektrane ne doprinose razvoju srpske privrede jer stižu iz uvoza, a prihod vlasnika vjetroelektrana snage 450 megavata u periodu od 12 godina dostići će 1,35 milijardi evra, a ako im se dozvoli izgradnja vjetroelektrana od oko 900 megavata, njihov prihod iznosiće 2,7 milijardi evra“, naglašavaju u EPS-u.
Savjetnik za medije u Ministarstvu infrastrukture i energetike Srbije Milan Budimir izjavio je da novi zakon o energetici nije prepreka investicijama u proizvodnju čiste energije iz vjetra. On je istakao da ministarstvo potpuno podržava investicije u obnovljive izvore energije i novim zakonom o energetici garantuje veću pravnu sigurnost investitorima i bržu realizaciju projekata u toj oblasti.

 „Stav Vlade Srbije je da bi obnovljivi izvori enregije trebalo da predstavljaju strateško opredeljenje srpske energetike, ali samo do one mjere kada njihovo učešće neće značajno da utiče na cijene energije za privredu i građane“, istakao je Budimir i dodao da država investitorima tokom 12 godina garantuje otkup svega što proizvedu i siguran povratak investicije.
Ako bi usvojili ono što predstavnici pojedinih asocijacija traže, istakao je Budimir, građani Srbije bi narednih 12 godina, a najvjerovatnije i duže, morali da plaćaju značajno skuplju struju jer Elektroprivreda Srbije ima obavezu da otkupi svu tu električnu energiju.

 Podsećanja radi, SEWEA je saopštila da razumije trenutno nezadovoljstvo građana povodom najnovijeg poskupljenja struje, ističući da je rješenje za stalna poskupljenja u obnovljivim izvorima energije. U udruženju SEWEA tvrde da je od energije vjetra moguće podmiriti deset odsto srpske energetske potrošnje ali da zakonska regulativa ne omogućava investicije u toj oblasti.

SEWEA je najavila investicije od 1,5 milijardi evra u vjetroparkove i proizvodnjom garantuje stabilno snabdjevanje i niže cijene od cijena uvozne energije. Danas

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!