Capital.ba

Srbija gubi trku u Sočiju

14.02.2010. / 9:00

BEOGRAD, Srbija nije dobila očekivano parče građevinskog „kolača“ u izgradnji velikog olimpijskog kompleksa u ruskom Sočiju, mada je poslije posjete ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva Beogradu takva solucija bila sasvim izvjesna. I dok krupne evropske kompanije grade punom parom olimpijsko selo, tržne centre, stadion, vježbališta i prilazne autoputeve, srpski građevinci još čekaju.
Izgradnja infrastrukture i drugih objekata za Zimske olimpijske igre koštaće Rusiju oko 14 milijardi dolara.
– U Sočiju grade samo „Putevi Užice“, beogradska filijala „Štrabaga“, „PSP Farman“ Branislava Grujića i manje kompanije koje nastupaju samostalno. To su, dakle, pojedinci koji su i ranije gradili po Rusiji i koji su u Soči stigli samostalno, van planiranog i organizovanog nastupa srpskih kompanija – kaže Janko Đurić, direktor moskovskog predstavništva Privredne
komore Srbije.
Na pitanje zašto nema značajnijeg prisustva srpskih građevinaca u Sočiju, sagovornik „Novosti“ procjenjuje da „još nije sve palo u vodu“, i kaže:
– Rusi su nas jednostavno zaobišli, jer imaju povoljnije i kvalitetnije ponude. Ali, još nije sve gotovo, oni kasne sa gradnjom i siguran sam da će srpske građevinske kompanije ipak uspjeti da se izbore za svoj „dio“.
Đurić tvrdi da se Privredna komora Srbije angažovala, posebno Mješoviti srpsko-ruski komitet za privrednu saradnju, ali da je neophodan agresivniji nastup države.
– Sve najveće i najsloženije građevine u Moskvi su devedesetih godina radili Srbi – ukazuje Đurić. – Tako je bilo do 2005. godine, kada su drugi počeli da nas pretiču. Sada su sve agilniji Turci i drugi koji su, jednostavno, ispekli zanat. Mi se nismo snašli posljednjih godina, i prosto je nevjerovatno kako propuštamo veliku šansu.
Iz Privredne komore Srbije više puta je poručivano da država mora da obezbjedi garancijski fond za radove u inostranstvu. Po Đurićevim riječima, država ne podupire izvoz u Rusiju, i to je „najveća boljka srpske privrede“.
– Imamo na tanjiru bogato tržište od 150 miliona ljudi i jedini, van bivšeg SSSR, bescarinski ugovor, ali to uopšte ne koristimo. Država mora da stane iza organizovanog izvoza i nastupa naših izvoznika – zaključuje Đurić.
Po Đurićevim rečima, samo Moskva ima 15 miliona stanovnika, plus sedam miliona koji rade na crno. Moskovski metro, recimo, ima devet miliona registrovanih putnika.
– To je tržište koje je Srbiji na dlanu. Krajnje je vrijeme da prestanemo da se ponašamo u duhu starih vremena jer rusko tržište je sada probirljivo. Dok ne obezbjedimo kvalitet, kvantitet i kontinuitet, neće biti srpskih proizvoda u ruskim radnjama – smatra on.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Srbija gubi trku u Sočiju

    1. zoran

      koji kvalitet cete vi obezbediti ….sa majstyorima od 65 godina….SRBI ODUMIRU….THIS IS END OF SERBA MAY FREND

    2. zoran

      vama gospodo neznaci nista zanatlija….hoce4te ga za 5 dolara na sat i da ga neplatite…bez radnog staza i osiguranja…..radi vam radna snaga iz okoline uzica prosek godina 65 ….pa sta vi mislite….da su oni puni energije…a drugo spavaju vam kolektivno po sadicima decijim…mlade ljude ne stimulisete….i niko nista neodgovara…a narocito ako se copvek povredi …necete imati radnu snagu…