Capital.ba

Socijalna kriza opasnija od ekonomske

27.03.2009. / 15:21

siromastvo1BANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da odgovorni u Sindikatu strahuju da će u Srpskoj, osim ekonomske i finansijske krize, nastupiti treća socijalna, koju mogu izazvati neuplaćeni doprinosi.

“Kada to kažem, onda mislim na lošu socijalnu i materijalnu poziciju građana i radnika u RS, a pogotovo na radnike kojima se redovno ne uplaćuju doprinosi, zbog kojih ne mogu ostvariti svoja prava”, rekla je Mišićeva poslije sastanka sa direktorom Poreske uprave RS Milom Banikom i Fonda PIO RS Zoranom Mastilom.

Mišićeva je na konferenciji za novinare istakla da su se neznanje, konfuzija ili zabuna pojavili u vezi sa primjenom novih izmjena Zakona o porezima i doprinosima i u vođenjem termina bruto plate.

Ona je naveo da radnici ne dobijaju obračunske listove, iako je obaveza poslodavca da ih daje i da zbog toga radnik ne zna da li su mu uplaćeni doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje.

“Problem nastaje onog trenutka kada radnik treba da ovjeri zdravstvenu knjižicu i shvati da to ne može da uradi, jer mu doprinosi nisu uplaćeni”, precizirala je Mišićeva.

Ona je naglasila da se to isto desi kada radnici treba da idu u penziju, jer tek onda otkriju da im nije povezan radni staž.

“U ovom trenutku imamo vrlo kratak spoj sa poslodavcima, iako su najmanje opterećeni izdvajanjima u okruženju. Oni su ljuti i to fakturišu radnicima i sindikatima, zato što su opterećeni plaćanjem poreza i doprinosa na topli obrok, kao i za privremene i povremene poslove i svaku vrstu rada u preduzeću”, smatra Mišićeva zbog čega smanjuju plate radnicima.

Ona je navela primjer radnice preduzeća “Čajavec komunikacije i elektronika”, koja je dobila manju penziju, jer joj za dvije godine nisu uplaćivani doprinosi.

“Direktor joj je rekao: `Idite da vam te doprinose povežu Milorad Dodik i Ranka Mipšić`”, navela je Mišićeva, poručivši da se takve stvari ne smiju dešavati, jer su radnička prava i bez umanjenja na niskom nivou.

Mišićeva je napomenula da o tome treba da brinu Poreska uprava i Fond PIO, zbog čega je današnji sastanak i upriličen.

Direktor Fonda PIO RS Zoran Mastilo rekao je da u penzijski osnov ulazi plata sa svim dodacima, minuli rad, terenski dodatak, topli obrok, regres, zimnica i ogrev.

“U penzijski osnov ne ulazi naknada po osnovu privremenih i povremenih poslova, stimulativnih otpremnina i za naknade po članstvu u upravnim i nadzornim odborima”, precizirao je Mastilo.

On smatra da u narednom periodu treba raditi na tome da se nađe zakonsko rješenje da i ova sredstva ulaze u penzijski osnov osiguranika.

Direktor Poreske uprave RS Mile Banika rekao je da je naplata doprinosa prema vanbudžetskim fondovima od 1. januara do 25. marta porasla za 26 odsto, u odnosu na isti period prošle godine.

“Ukupan rast direktnih poreza u ovom periodu je 11 odsto”, rekao je Banika.

On je naglasio da Minisarstvo finasija radi na tome da se harmonizuju propisi iz Zakona o doprinosima i Zakona o PIO, što će omogućiti usklađivanje odredbi u vezi sa plaćanjem doprinosa.

Glavni inspektor rada Radmila Puzić rekla je da su kazne za poslodavce koji ne uplaćuju doprinose u skladu sa zakonom od 1.000 do 10.000 KM.

“Poslodavac je prilikom isplate plate dužan da isplati obračunski listić radniku. To je bitno da bi on znao kolika su njegova primanja”, dodala je Puzićeva.

Ona je napomenula da se inspekciji rada radnici mogu obratiti u roku od tri mjeseca, od dana saznanja za učinjenu povredu, a šest mjeseci od dana kada je učinjena.

Sudu se mogu obratiti u roku od jedne, odnosno tri godine.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!