Capital.ba

U Srbiji šljiva nema ni za džem

25.07.2012. / 7:40

BEOGRAD, Vrijeme je ove godine „ubilo“ i šljivu. Ništa nije išlo naruku voćarima – rod je u cijeloj Srbiji gotovo prepolovljen. A sve to će za posljedicu imati i rast cijena.

U Institutu za voćarstvo u Čačku kažu da će ovogodišnji rod podbaciti za bar 40 odsto.

– Suša je uticala tako što je uslovila smanjeno nalivanje plodova, kao i pojačano opadanje plodova – kaže za „Novosti“ Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo u Čačku. – Čačak je jedan od vodećih proizvodnih regiona u Srbiji, sa oko 1,2 miliona stabala šljive. Veliki je broj starih zasada, gdje preovlađuju stare autohtone sorte, koje uglavnom služe za prizvodnju rakije. Tako, u ovom kraju gotovo 80 odsto roda završi u rakiji.

Više od milion stabala šljive u Podgorini, zbog visokih temperatura imaće rod ispod prosjeka. U šljivicima još nedozreli plodovi sa grana uveliko opadaju. Stručnjaci kažu da se na taj način stabla bore za opstanak za vrijeme visokih temperatura.

– Na početku proljeća šljiva je nagovještavala dobar rod, ali su temperaturni šokovi, smjena hladnog i toplog vremena poremetili razvoj plodova – kaže Zlatan Pavlović, član organizacionog odbora „Sajma šljiva“ u Osečini. – Šljiva se ionako teško bori sa visokim temperaturama, kakve vladaju ovog ljeta. Zato se stabla suše, odbacuju plodove, da bi uopšte preživjela. Ako se ovako nastavi, ove godine šljive neće biti ni za teglu džema, a kamoli za rakiju ili sušenje.

U Jadru, Rađevini, Azbukovici i Podrinju, gdje je pod šljivom oko 5.000 hektara, ovogodišnji rod će, po procjeni stručnjaka Zavoda za poljoprivredu u Loznici, biti skoro za dvije trećine slabiji. Umjesto očekivanih osam tona po hektaru, ovog ljeta, može se očekivati nešto više od dvije tone.

Mraz

Diplomirani inženjer voćarstva Zlatica Krsmanović, iz Zavoda za poljoprivredu u Loznici, kaže da je najteži udarac šljivi zadao mraz, početkom aprila, kada je to voće bilo u punom cvjetanju, a zatim je usljedila dugotrajna suša, koja i dalje traje. Prema njenim riječima, situacija je utoliko teža što je u ovom dijelu Srbije tek petina novih zasada, gdje se primjenjuju intenzivnije agrotehničke mjere. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!