Capital.ba

Skuplji gas novi udar na građane i privredu

13.04.2011. / 7:45

SARAJEVO, Gas u Bosni i Hercegovini će poskupjeti, a odluku o tome Vlada FBiH trebalo bi da donese prekosutra na svojoj sjednici.
“BH gas” je još prije dva mjeseca proslijedio Vladi FBiH, odnosno Ministarstvu trgovine zahtjev za poskupljenje gasa, ali se oni, zbog neformiranja nove vlasti, o njemu do sada nisu očitovali.
U “BH gasu” kažu da su trendovi na svjetskom tržištu, koji utiču i na cijenu gasa, veoma nepovoljni, te da je poskupljenje gasa neminovno.
Međutim, o procentu koji su naveli u zahtjevu ne žele da govore prije nego što se o njemu ne izjasni federalna vlada.
“Cijena nafte je u stalnom porastu. Juče je iznosila 126 dolara za barel, što je rekordna visina u posljednje vrijeme. Jedina svijetla tačka je kurs dolara, koji je u posljednjih dvadesetak dana u padu”, kaže Almir Bećarević, direktor “BH gasa”.
Konstatuje da će poskupljenje gasa ipak biti znatno manje od 40 posto, koliko je u slučaju daljeg rasta cijena nafte do Nove godine najavio u Srbiji direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović.
Bećarević ističe da su Bajatovićeve izjave tačne, jer su prognoze ekonomista za treći i četvrti kvartal ove godine, te prvi kvartal naredne u vezi s cijenama nafte, a slijedom toga i gasa vrlo pesimistične.
U Ministarstvu trgovine FBiH kažu da o zahtjevu “BH gasa” za sada ne mogu ništa govoriti, te da će sve biti jasno nakon sutrašnje sjednice Vlade.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača u Kantonu Sarajevo, kaže da će novi udar cijena struje, koji se očekuje na ljeto za potrošače iz sistema “Elektroprivrede BiH”, kao i gasa, osjetiti najugroženije kategorije potrošača, za koje država, entiteti i kantoni nemaju adekvatnu zaštitu.
“Pojedini kantoni izdvajaju subvencije za socijalno ugrožene, ali to dugoročno ne rješava problem”, kaže Lakota.
Dodaje da se BiH treba ugledati na Njemačku i druge zemlje koje ogroman novac ulažu u štednju energije i energetsku efikasnost.
Ali, nasuprot tome, kod nas je na djelu praksa potrošnje što više energije, jer je ona glavni izvor finansiranja administracije.
“Energija u BiH je poput dragstora u kojem građani treba da što više troše”, ističe Lakota.
Emin Bajramović, voditelj sektora energetike pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH, tvrdi da će poskupljenje gasa i struje značiti novi udar za privredu, naročito industriju koja se napaja ovim izvorima energije.
“Svako povećanje cijena ulaznih troškova, bez kojih se ne može, direktno će se odraziti na troškove proizvodnje i cijenu proizvoda. Međutim, hoće li kompanije prodavati proizvode po uvećanoj cijeni ili će neko vrijeme zadržavati postojeće zavisiće od prilika na tržištu”, kaže Bajramović.
Naglašava da se privreda ne može pouzdati previše u državu, odnosno entitete da će ih zaštititi od energetskog šoka, jer ne postoje energetske politike. Ne samo da ih nema na državnom nivou, nego ih nema ni u entitetima.
“Ako nema politika, svako se snalazi kako može”, dodaje Bajramović.
U Asocijaciji metalskog sektora i elektrosektora BiH, takođe, kažu da cijene energije postaju neizdrživ teret, te se stoga ovih dana pripremaju za status umješača u tarifnom postupku koji je nedavno počeo za EP BiH kako bi pokušali uticati da poskupljenje struje za industrijske potrošače bude što manje. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!