Capital.ba

Sertifikat bonitetno izvrsnog preduzeća posjeduju 3.173 firme

10.11.2016. / 15:26

potrazivanja-preduzecaSARAJEVO, U BiH su 3.173 firme koja su ocijenjene kao bonitetno izvrsna preduzeća, odnosno pojeduju sertifikat bonitetne izvrsnosti, što je 10 odsto aktivnih preduzeća, odnosno onih koje predaju finansijske izvještaje.

Od 3.173 kompanija, njih 35,5 odsto je u Republici Srpskoj, a 64,5 odsto u Federaciji BiH i one zapošljavaju 34,4 odsto od ukupnog broja zaposlenih u preduzećima u BiH, a povećale su broj zaposlenih za 130 odsto u posljednje tri godine.

Direktor bonitetne kuće “Bisnode BH” Zlata Mulać rekla je da, prema njihovoj ocjeni, od ukupnog broja kompanija koje posjeduju ovaj sertifikat, njih 180 su bonitetno izvrsna u posljednje tri godine, dodavši da se od ukupnog broja bonitetno izvrsnih preduzeća, jedna trećina njih bavi trgovinom.

“Ove kompanije zadovoljavaju univerzalne međunarodne standarde poslovanja, jer metodologija koja se primjenjuje za izračunavanje bonitetne ocjene u BiH, primijenjena je u 18 zemalja EU i ona je samo prilagođena uslovima poslovanja u BiH”, pojasnila je Mulaćeva na konferenciji za novinare u Sarajevu o ovoj temi.

Prema njenim riječima, kod metodologije se gledaju godine poslovanja, broj zaposlenih, prihodi, likvidnost, napomena likvidnosti za sljedeću godinu, odnos prema društvu, odnos prema radniku, kao i odnos prema cjelokupnoj ekonomiji, odnosno njihova pozicija u sektoru u kom posluju.

Zamjenik generalnog sekretara Spoljnotrgovinske komore BiH Nihad Bajramović podsjetio je da je Komora asocijacija privrednika i da je kao takva zainteresovana da objezbijedi mehanizme i načine da njene članice, odnosno poslovni subjekti, dobiju što pouzdanije partnere u Evropi i svijetu.

“S tim u vezi, želimo izgraditi mehanizme da naši privredni subjekti mogu provjeriti partnera prije stupanja u poslovne odnose i naravno da ga može pratiti u toku poslovnog odnosa sa ino-partnerom”, rekao je Bajramović.

Poučeni iskustvom i svakodnevnim prijavama privrednika BiH, on je naveo da se dešavaju prevare i na početku posla, dodavši da je velika greška baviti se posljedicama odnosa između privrednih subjekata.

“Uključivanjem u organizaciju konferencije i okruglog stola o ovj temi, Komora želi dati podstrek firmama koje se bave bonitetom, da ih osnaži, da bi one radile u interesu privrede, a ne da stalno čekamo od države da nas zaštiti, kada nas neko prevari da tražimo naknadnu zaštitu, da nam neko vrati novce iz tog poslovnog odnosa i na taj način mislim da treba podržati ovakav vid firmi”, rekao je Bajramović.

Urednik časopisa “Banke i biznis u BiH” Jasmin Maričić smatra da je organizovanje konferencije i okruglog stola i sama tema o bonitetnoj izvrsnosti kompanija u BiH nešto čemu treba posvetiti više pažnje u ovoj zemlji.

On smatra da primjena ove metodologije za ocjenu boniteta neke firme isključuje bilo koji oblik subjektivnosti u ocjeni.

“Kada se pogleda na koji način se to radi, vidi se da se dobije kompletna slika firmi koje djeluju u BiH, a koje realno zadovoljavaju kriterijume, da bi mogli da dobiju ocjenu bonitetne izvrsnosti”, istakao je Maričić.

On je naveo da je u BiH “poplava” kojekavih sertifikata koje posjeduju firme, te dodao da je ovo prvi put da će neko ko se ozbiljno bavi biznisom u BiH moći da dobije kompletnu informaciju sa kavim partnerima može da ostvari kontakt ili da sarađuje.

Današnji okrugli sto je namijenjen za grupu od 10 odsto od ukupnog broja aktivnih kompanija u BiH koje imaju ocjenu bonitetno izvrsne kompanije, a ujedno je i uvod u konferenciju o istoj temi koju “Bisnode BH” organizuje 7. decembra, s ciljem isticanja najzdravijeg dijela privrede BiH.

Ovu konferenciju će podržati Spoljnotrgovinska komora BiH i Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!