Capital.ba

Razgovarano o eventualnoj pozajmici, a ne kupovini

05.02.2010. / 16:39

BANJALUKA, Ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković i direktor Republičke direkcije za robne rezerve RS Radovan Samardžija u Beogradu su u srijedu, 3. februara, sa resornim ministrom Srbije Slobodanom Milosavljevićem razgovarali o mogućnostima eventualne pozajmice do 50 000 tona pšenice za potrebe Direkcije za robne rezerve RS, a ne kupovini, kako su prenijeli neki mediji.

Kako je saopšteno iz Ministarstva trgovine i turizma RS, osnovni cilj navedene posjete i razgovora u Ministarstvu trgovine i usluga Vlade Srbije bio je, dakle, da ukoliko slučajno dođe do nekih vanrednih situacija, suša, poplava i slično, ili značajnijih poremećaja snabdjevenosti tržišta, Republička direkcija za robne rezerve ima mogućnost za eventualnu pozajmicu pšenice od Direkcije za robne rezerve Srbije.

U saopštenju se navodi da je direktor Direkcije za robne rezerve Republike Srpske Radovan Samardžija potvrdio da mogućnost za ovakvu saradnju pruža Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama između Republike Srpske i Srbije.

On je podsjetio da je na bazi Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama između RS i Srbije, 2008. godine potpisan i Protokol o saradnji između dva ministarstva trgovine, kao i direkcija za robne rezerve.

“On podrazumijeva i mogućnost ovakve pozajmice. Imamo želju da ostvarimo takvu saradnju da od Srbije nabavimo robu koju nemamo ovdje u RS. Na osnovu toga pričali smo o mogućoj pozajmici do 50 hiljada tona, kada god to odlučimo. Ne znamo ni da li ćemo to realizovati, ali imamo tu mogućnost ukoliko nam bude potrebno”, rekao je Samardžija i dodao da niko nije pričao o kupovini nego “eventualnoj pozajmici”.

Ministarstvo trgovine i turizma RS u saopštenju podsjeća da su Vlada RS i ovo ministarstvo, u skladu sa Zakonom o regulisanju cijena, u mogućnosti i obavezi da vrše praćenje snabdjevenosti tržišta, analiziranje kretanja cijena pojedinih proizvoda i usluga i njihove efekte na stabilnost tržišta, kao i da donose posebne mjere u slučaju zanačajnijih poremećaja na tržištu kao što su elementarne nepogode, nestašica dobara neophodnih za potrebe privrede i snabdijevanje stanovništva, neočekivani rast cijena prizvoda, monopolsko formiranje cijena, zloupotreba dominantnog položaja i vanredne okolnosti prema procjeni Vlade RS.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!