Capital.ba

Rast cijena gasa do 2014.

15.11.2011. / 13:09

LONDON, Cijene gasa na svjetskom i evropskom tržištu porašće 30 do 40 odsto do 2014. godine, dok se u 2015. očekuje njihov nagli pad – pokazuje najnovije istraživanje globalne konsultantske kuće A.T. Kernej.

Krajnji rezultat biće porast značaja trgovine gasom na globalnom i evropskom tržištu, stoji u saopštenju.

Trenutno se, kako zbog crpljenja zemnog gasa, tako i zbog proizvodnje ukapljenog prirodnog gasa, infrastruktura za transport gasa masivno širi. Usljed viška ponude gasa širom svijeta, A.T. Kernej predviđa snažan pad cijene gasa od 60 odsto – na 12 do 15 evra po metru kubnom od 2015. godine.

Shodno tome, očekuje se povećanje značaja gasa kao izvora energije s godišnjom stopom rasta od 1,7 odsto na globalnom nivou, te nešto sporijim rastom od 0,4 odsto godišnje u Evropi, zbog sve manje potrošnje gasa za potrebe grijanja.

Model formiranja cijene gasa u skladu sa cijenom nafte pojavio se prije 40 godina za vrijeme Hladnog rata, kako bi se nafta zaštitila od konkurentnog energenta, koji je u velikim količinama stizao u Evropu iz ondašnjeg Sovjetskog Saveza.

Stručnjak za energetiku i telekomunikacije u Jugoistočnoj Europi, Tomislav Čorak vjeruje da će u 2015. godini, ako ne i ranije, u određivanju cijena nad zastarjelim modelom prevladati trgovanje gasom na spot tržištu.

“Zbog naglog smanjena potrošnje gasa nakon finansijske krize te procvata tržišta ukapljenog prirodnog gasa, proizvođači gasa će morati da agresivno traže nove kupce. U toj potrazi okrenuće se od vezivanja cijene gasa u ugovoru uz naftu, prema formiranju cijene gasa na otvorenom tržištu. S druge strane, uvoznici gasa će isto tako morati da pojačaju trgovinske aktivnosti i uspostave fleksibilniji plinski portfelj koji će nuditi na tržištu. Vertikalno integrisani modeli poslovanja će jednostavno postati sve manje zanimljivi jer su manje fleksibilni”, objašnjava Čorak.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!