Capital.ba

Produžen povlašteni trgovinski status

22.02.2010. / 16:31

BRISEL, Evropska komisija odlučila je da za još pet godina produži sporazum o povlaštenoj trgovini zemalja zapadnog Balkana sa 27 članica EU, saopšteno je danas u Briselu.Sporazum, koji je sklopljen 2000. godine, omogućava bescarinski uvoz robe skoro svih vrsta sa zapadnog Balkana u EU, bez ograničenja na količinu.

Članice Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju su BiH, Albanija, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Crna Gora i Srbija, a trgovinski pakt je jedna od ključnih komponenti u promociji mira i stabilnosti u regionu.

„Zajedno sa važećim bilateralnim sporazumima, ove trgovinske preference pružaju podršku ekonomskoj integraciji sa EU i time jačaju političku stabilnost i ekonomski napredak u čitavom regionu“, navodi se u saopštenju Evropske komisije.

Sporazum je obnovljen 2005. godine, a trebalo je da istekne u decembru. Novo produženje treba formalno da odobre ministri zemalja EU i Evropski parlament.

EU je najvažniji trgovinski partner zemalja zapadnog Balkana. Vrijednost izvoza Unije u ovaj region 2008. godine bila je 32,5 milijardi evra, a uvozs 14 milijardi evra.

Zemlje EU uvoze sa zapadnog Balkana manufakturnu robu, mašine, saobraćajnu opremu, stoku, hemikalije i hemijske proizvode.

Iz režima povlaštene trgovine izuzeti su samo vino, teletina i pojedini proizvodi od ribe, navodi Evropska komisija.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!