Capital.ba

Probirljiva “Ikea”

26.11.2009. / 8:20

ikeaBEOGRAD, Najpoznatiji švedski proizvođač i trgovac nameštajem “Ikea” i dalje pregovara o dolasku u Srbiju.

Prvi prodajni objekat bi gradili u Beogradu, ali i dalje nije sasvim izvjesno na kojoj lokaciji.

Predstavnici švedske kompanije ovih dana razgovaraju sa ministarom životne sredine i prostornog planiranja Oliverom Dulićem, ali još niko nije spreman da iznese detalje pregovora.

“Ikea” traži slobodnih 35 hektara zemljište. Plac treba da je blizu autoputa, infrastrukturno potpuno opremljen i – ako ne besplatan, onda prilično jeftin.

Vlada trenutno može da ponudi na prodaju 70 hektara Instituta za stočarstvo u Zemunu. Nije, međutim, isključeno da će Šveđani uspjeti sami da obezbjede parcelu od privatnog vlasnika.

Direktor kompanije “Ikea” za Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju, Dragan Skalušević, ne isključuje nijednu od ove dvije varijante.

“Pregovori u vezi sa zemljištem su u toku i razmatramo različite mogućnosti. Kako u vezi sa zemljištem Instituta za stočarstvo, tako i u vezi sa mogućnostima zemljišta ostalih ponuđača sa kojima smo u kontaktu. Zemljište, o kojoj god da se lokaciji radi, mora da ispuni sve standarde koji su neophodni za otvaranje “Ikea” prodajnih objekata bilo gdje u svijetu”, kaže Skalušević.

Moćna “Ikea” traži da dobije posebne uslove na tržištu. Koliko god može Vlada to i čini, ali kako kažu u Ministarstvu trgovine i usluga “nemaju prava da daju neki resurs, a da za uzvrat ne dobiju nešto u nekoj drugoj sferi”.

“To bi, prirodno, bila veća uposlenost drvnoprerađivačke industrije Srbije. Očekujemo da švedska kompanija investira u domaću drvnu industriju, posebno na jugu, u “Simpo” iz Vranja. Tim prije, jer je njihova strategija da ulažu na tržište u regionu tek kada obezbjede određen procenat sirovina i robe iz domaćih izvora”, naglašavaju u resornom ministarstvu.

Kao nastavak uspješne saradnje, švedska “Ikea” investirala je pola miliona evra u povećanje proizvodnih kapaciteta vranjskog “Simpa”. Tim sredstvima instalirana je moderna linija za automatsko krojenje štofova, čiji su kapaciteti veći 20 puta.

Uz to, “Simpo” je sa “Ikeom” potpisao i ugovor o izvozu sofa u prodajne objekte te švedske kompanije u Rusiji, vrijedan 5,5 miliona evra. Takođe, dogovorena je isporuka “Simpovih” sofa na tržišta Italije, Španije i Portugala u vrijednosti od 1,5 miliona evra.

Za “Simpo” je, kako kažu, izuzetno bitno što se sa ovom uglednom kompanijom razmatra širenje zajedničkih poslova u proizvodnji i plasmanu dječjih krevetića, dušeka, stolova… To je svakako znak da će “Ikea” imati ključnu ulogu u budućem razvoju industrije namještaja u Srbiji.

Da li će se dio njihovog zemljišta uskoro naći u ponudi za prodaju, u Institutu za stočarstvo još ne znaju. Kako kaže direktor Stevica Aleksić, oni imaju projekat kojim bi iskoristili te hektare.

O tome da bi na njima, međutim, mogla da nikne prva “Ikea” u Srbiji – ne znaju ništa.

U 2008. godini “Ikea” je otvorila 21 radnju širom 11 zemalja svijeta, a u planu za 2009. godinu “ucrtali” su 20 novih prodavnica.

Trenutno postoji 301 radnja “Ikea” u 37 zemalja. Sama kompanija vlasnik je njih 267 u 25 zemalja. Franšize vode 34 trgovine u 16 zemalja.

“Ikea” ima niz zahtjeva u vezi sa zemljištem. Švedska kompanija insistira da građevinske i ostale dozvole dobiju u što kraćem roku. Lokalne vlasti treba da obezbjede komunalnu mrežu i kvalitetno snabdijevanje električnom energijom. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!