Capital.ba

Privredna kriza u RS produbiće se iduće godine

15.11.2008. / 7:46

BANJALUKA, U svim zemljama pogođenim svjetskom finansijskom krizom, prvo će se ukinuti lakši oblici potrošnje kao što su davanja povodom novogodišnjih praznika, regresi, zimnice i na taj način štedjeti, a nakon toga će doći i do smanjenja plata, rekao direktor republičke Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Nikola Vukmirović
  Prema njegovim riječima, ovo će se posebno odraziti u Federaciji BiH, jer oni i inače imaju jako visoku javnu potrošnju, jer imaju veću administraciju od RS.
– Kod svake krize i smanjenja troškova, prvo dolazi na red  administracija, uprava, školstvo i zdravstvo, jer se kod njih posljedice smanjenja plata najmanje osjećaju. Ozbiljnije prognoze govore da će se privredna kriza u RS, produbiti tek iduće godine, i da će iz mjeseca u mjesec stanje biti lošije. Efekti svjetske finansijske krize kulminiraće polovinom 2009. godine – objasnio je Vukmirović
U većini preduzeća u RS u izradi su, ili se već primjenjuju planovi štednje.
Portparol banjolučke “Tržnice” Nataša Baštinac, kaže da je plan štednje ove firme u izradi i da se primanja zaposlenih za sada neće dirati, a tražiće se rješenje za smanjenje troškova na drugim mjestima.
U preduzeću “Vodovod” Banja Luka, rekli su da se kod njih plan štednje već primjenjuje.
– Nema govora o tome da će se plate za sada smanjivati, a nakon šestomjesečnog obračuna već se primjenjuje plan štednje – rekla je portparol “Vodovoda” Anđelka Velendečić.
Potpredsjednik Privredne komore Banja Luka Ranko Topić, kazao je da plate zaposlenih u privredi ne bi trebale da se smanjuju, jer su one već izuzetno niske.
– Učešće plata u javnoj potrošnji nije presudno jer iznosi oko 12 odsto. Moraju se naći drugi načini da se spremno dočekaju efekti svjetske finansijske krize. Rješenje bi moglo biti štednja goriva i proizvodnog materijala – rekao je Topić.
“Stezanje kaiša”
Stručnjaci najavljuju da će biti potrebno prelivanje iz administrativnog u proizvodni sektor, te prelivanje iz javne potrošnje u investicionu, a “stezanje kaiša” je neminovno, pogotovo za neproduktivne djelatnosti.
Pad standarda i otpuštanje radnika biće procesualno zbog izolovanosti iz svjetskih privrednih i finansijskih tokova. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!