Capital.ba

Prioritet – uvezivanje energetskog tržišta

24.04.2009. / 17:10

nebojsa-radmanovic2SOFIJA, Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je danas u Sofiji da je BiH čvrsto opredijeljena da realizuje sve preuzete obaveze u pogledu stvaranja povezanijeg energetskog tržišta, jer u tome vidi šansu za brži ekonomski razvoj i približavanje EU.

”Naša je zajednička potreba da uspostavimo stabilan regulatorni i tržišni okvir sposoban da privuče investitore u energetski sektor, radi obezbjeđenja stabilnosti snabdijevanja energijom, koja je od ključnog značaja za naš ekonomski razvoj i socijalnu stabilnost”, naglasio je Radmanović.

Obraćajući se učesnicima energetskog samita ”Prirodni gas za Evropu, bezbjednost i partnerstvo”, on je potvrdio da BiH ima velike razvojne šanse u elektroenergetskom sektoru.

”Procjene su da se postojeća instalisana snaga od 4 052 megavata u hidro i termoelektranama može povećati za više od tri puta, izgradnjom novih hidrocentrala, modernizacijom postojećih i izgradnjom novih termoelektrana”, istakao je predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Radmanović je izrazio zadovoljstvo činjenicom što su investitori, poput Evropske banke za obnovu i razvoj, izrazili spremnost investiranja u projekte elektroenergetskog sektora u BiH.

On je dodao da sadašnja proizvodnja električne energije, ne samo da zadovoljava domaće potrebe, već se i određeni dio viška električne energije izvozi što, kako je podvukao, nije karakteristika regiona.

Naglašavajući narastajuću potrebu okretanja prema energentima koji ne zagađuju prirodnu sredinu, među kojima značajnu ulogu ima prirodni gas, Radmanović je rekao da i BiH, kao dio evropske porodice, ima potrebu za većom potrošnjom prirodnog gasa, većim uvozom, kao i potrebu za novim projektima koji će nuditi nove pravce i izvore u snabdijevanju prirodnim gasom.

”Nedavna gasna kriza traži od nas da na regionalnom i širem planu riješimo pitanje dugoročne stabilnosti i sigurnosti u snadbijevanju prirodnim gasom, a put do tog cilja vodi izgradnjom novih gasovodnih koridora i novih objekata za skladištenje gasom, na bazi pune otvorenosti, dobrosusjedske saradnje i solidarnosti”, naveo je predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Radmanović se, s tim u vezi, zahvalio vladama i državnim rukovodstvima Srbije i Mađarske, koje su interventnim isporukama prirodnog gasa u januaru ove godine pokazale punu solidarnost sa građanima Sarajeva, Zvornika i Zenice, što je označio kao značajan moralno-politički gest.

On je potvrdio da BiH podržava inicijative za realizaciju svih novih gasovodnih koridora i projekata, uključujući Nabuko, Jonsko-jadranski i Južni tok i njihovu međusobnu povezanost, koji će doprinijeti stabilnijem i sigurnijem snadbijevanju prirodnim gasom zemalja u regionu.

”Izražavamo spremnost da učestvujemo u realizaciji zajedničkih infrastrukturnih gasnih projekata”, poručio je Radmanović učesnicima energetskog samita u Sofiji.

On je pojasnio da BiH nema domaće proizvodnje prirodnog gasa i potpuno je zavisna od uvoza, pri čemu je gasovodni sistem BiH povezan sa sistemom Srbije, preko koga se uvozi ruski gas.

“Gasovod, u dužini od svega 191 kilometar, povezuje mali dio teritorije BiH i koristi se za potrebe grijanja domaćinstava, kao i gorivo kod dva veća industrijska potrošača, fabrike glinice i željezare”, naveo je Radmanović.

On je napomenuo da je postojeća gasna infrastruktura razvijena samo na jednom dijelu teritorije BiH tako da je pristup ovom značajnom energentu dostupan samo ograničenom broju korisnika.

Predsedavajući Predsjedništva BiH naglasio je u Sofiji da se zemlje jugoistočne Evrope nalaze na pravcima nekoliko projektovanih velikih gasnih koridora dopremanja gasa u ovaj region i upozorio da su često i zemlje korisnice gasa zbog podjela i monopola prepreka izgradnji tih gasnih koridora.

“Povećanje učešća prirodnog gasa u zadovoljenju energetskih potreba predstavlja naš strateški cilj i interes. Za ostvarenje tog cilja potrebno je izgraditi transportnu i distributivnu gasnu infrastrukturu na cijeloj teritoriji BiH, te obezbijediti snabdijevanje iz više pravaca putem priključenja gasnog sistema na sisteme susjednih država, čime bi se obezbijedila sigurnost i stabilnost snabdijevanja prirodnim gasom”, naglasio je Radmanović.

On je dodao da je BiH, ratifikacijom Ugovora o osnivanju energetske zajednice jugoistočne Evrope, preuzela obavezu da će provesti u domaće zakonodavstvo direktive EU koje regulišu prirodni gas.

”Uspostavljanje regulatornog okvira, i pored povremenih zastoja i neslaganja, odvija se u dobrom pravcu s ciljem stvaranja transparentnog i konkurentnog tržišta, koje će obezbijediti sigurnost snadbijevanja gasom i povoljan ambijent za nova ulaganja”, konstatovao je Radmanović.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!