Capital.ba

Prinudni odmori u Paraćinki

27.07.2012. / 12:13

PARAĆIN,  Oko 190 radnika fabrike konditorskih proizvoda “Paraćinka” iz Paraćina otići će u julu i avgustu na kolektivni odmor.

Kako je objasnio direktor fabrike Dejan Simić radnici su otišli na kolektivni odmor jer su u toku građevinski radovi u fabrici.
Simić je negirao da je riječ o prinudnom odmoru i objasnio da su radnici mjesec dana na kolektivnom, a mjesec dana na plaćenom odmoru.

“Sanira se krov i rade novi podovi. Kada su ovakvi građevinski radovi u toku nemoguće je da proizvodnja funkcioniše, a i visoke su temperature. Tokom proljeća smo napravili zalihe za ova dva mjeseca kad će radnici biti na kolektivnom odmoru”, rekao je Simić.

Po planu, proizvodnja bi trebalo da počne od septembra, a u narednom periodu predviđena je i investicija u opremu. Simić je kazao da je “Paraćinka” zadržala tržišne pozicije iako se suočava sa negativnim trendovima pada potrošnje i slabe kupovne moći, a i sezonski faktor sada usporava prodaju.

Od septembra 2011. godine trgovinska kompanija “Silbo” iz Beograda postala je većinski vlasnik “Paraćinke”, sa 80 odsto akcija. Fabrika je u decembru prošle godine uzela kredit od 1,5 miliona evra od Rajfazen banke, a najveći dio tog novca, kako je istakao Simić, uložen je u povezivanje staža radnicima i isplaćivanje dugova državi.

“Kao domaći investitor kompanija ‘Silbo’ nije dobila nikakve beneficije i stimulacije. Kredit je uzet da bi se neki problemi elimisali”, kazao je Simić.

Dugovanja fabrike prema državi su iznosila skoro milion evra. Radnicima staž nije bio uplaćivan od 2009. do 2011. godine, a novi vlasnik je zatekao i dug prema radnicima od skoro tri plate.

“Sve je to namireno i mi sada redovno isplaćujemo plate, i svi imaju zdravstveno osiguranje”, rekao je Simić.

U javnosti u Paraćinu je ovih dana bilo polemike da li je po zakonu to što su radnici nedavno umjesto novca za regres dobili vaučere za kupovinu robe.

Generalni direktor “Paraćinke” je objasnio da je riječ o starom dugu, a ne o tekućim isplatama, kao i da je odluka o takvoj isplati donijeta na nivou poslovnog sistema i u saradnji sa sindikatom.

“Da ova potraživanja od prije dvije godine ne bi dalje bila obezvrjeđivana, u uslovima kada nemamo dovoljno finansijskih sredstava, mislili smo da je ovo najbolje rješenje. Radnici su mogli da kupe prehranu, bijelu tehniku ili sportsku opremu”, kazao je Simić.

On je naveo da to nije praksa u firmi već izuzetak zbog okolnosti i da se plate redovno isplaćuju. Od privatizacije fabriku je napustilo oko 40 radnika uz otpremninu. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!