Capital.ba

Prijem zahtjeva za regresiranje jesenje sjetve

12.11.2008. / 14:57

BANJALUKA, Pomoćnik ministra za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Republike Srpske (RS) Zoran Kovačević apelovao je na poljoprivredne proizvođače da što hitnije registruju svoja poljoprivredna gazdinsatva, te da, ukoliko su ove jeseni posijali strna žita, predaju zahtjeve za sredstva regresa.

Kovačević je naglasio da je prvi decembar krajnji rok za podnošenje zahtjeva za sredstva regresa za ovogodišnju jesenju sjetvu strnih žita i uljane repica, koja iznose 250 KM po hektaru zasijane površine.

“Zahtjeve za isplatu regresa za jesenju sjetvu u visini od 250 KM po hektaru zasijane površine, poljoprivrednici treba da podnesu u nadležnim opštinskim odjeljenjima i to najkasnije do 1. decembra i isključivo samo za zasijane površine na registrovanim gazdinstvima” – rekao je Kovačević na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je napomenuo da je Ministarstvo poljoprivrede poslalo svim opštinamau RS nove obrasce za podnošenje zahtjeva za regres, naglašavajući da poljoprivrednici na ovaj način neće morati da, kao do sada, Ministarstvu šalju kopije zahtjeva, pošto su novi obrasci prilagođeni elektronskoj formi obrade podataka.

Pomoćnik ministra je pojasnio da je na ovaj način olakšana provjera svih podatka, posebno provjera u Registru poljoprivrednih gazdinstava RS, naglašavajući da je Ministarstvo pojačalo i kontrole, kako registracije, tako i zasijanih površina strnim kulturama.

On je upozorio da su predviđene sankcije za one poljoprivrednike koji prijave veće površine od onih koje su stvarno zasijane, i da oni neće imati tri godine pravo podnošenja zahtjeva za dobijanje sredstava regresa, a moraće i da vrate novac ukoliko im je on bio isplaćen.

Kovačević je podsjetio da je prošle godine Ministarstvo poljoprivrede primilo zahtjeve za regres na oko 108 000 hektara zasijanih površina, od čega su do sada isplaćena sredstva za 93 000 hektara u iznosu od 19 miliona KM.

On je naglasio da očekuje da će ove jeseni u RS biti zasijano oko 45.000 hektara ozimom pšenicom.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!