Capital.ba

Pozitivno mišljenje o koncesiji

09.11.2011. / 16:56

NOVI GRAD, Skupština opštine Novi Grad prihvatila je danas studiju ekonomske opravdanosti dodjele koncesije za eksploataciju mrkog uglja i bentonita na ležištu Lješljani.

Zaključeno je da je osnovano da resorno ministarstvo uputi Vladi Republike Srpske prijedlog odluke o raspisivanju javnog poziva,  uz obavezu da korišćenje prirodnog bogatstva bude efikasno i racionalno, i u skladu s održivim razvojem i projektovanim mjerama zaštite životne sredine.

Načelnica opštine Novi Grad Snježana Rajilić u uvodnom izlaganju objasnila je da je Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske zatražilo mišljenje lokalne zajednice nakon što je preduzeće “Privredni preporod” doo Banjaluka podnijelo Vladi, samoinicijativno, ponudu za dobijanje koncesije.

Rajilićeva je precizirala da će ovo pitanje najprije razmatrati Komisija za ekonomske odnose, zatim resorno ministarstvo i Vlade Republike Srpske, poslije čega slijedi odluka o raspisivanju javnog poziva za dodjelu koncesije.

Konsultant u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Vlado Bijelić rekao je da je i ranije bilo zainteresovanih investitora, ali za površinsku eksploataciju, dok je sada predviđena jamska eksploatacija, što je vid koji podržava i resorno ministarstvo.

Bijelić kaže da projekat eksploatacije mrkog uglja i bentonita i projekat Banje Lješljani ne treba da imaju “negativan međuodnos” i da je Ministarstvo postavilo uslov za eksploataciju da rudnik ne koristi postojeću infrastrukturu banje, odnosno mora imati svoju infrastrukturu.

Uslov je i ograničena eksploatacija – 300 do 500 hiljada tona rude godišnje na duži period i da, ukoliko opština ne uradi novi regulacioni plan, bude izrađena studija uticaja na životnu sredinu.

Bijelić je rekao da su predviđena investiciona ulaganja u iznosu od 25 milona maraka te zapošljavanje velikog broja ljudi.

Prema njegovim riječima, koncesiona naknada iznosiće 510.000 maraka godišnje, od čega 70 odsto ide u opštinski budžet.

Odbornik Srpske demokratske stranke Mladen Šumar pitao je koliko će eksploatacija uticati na termičke vode, s obzirom da je opština Novi Grad u Strategiji razvoja kao jedan od elemenata postavila upravo Banju Lješljani, gdje je planirana izgradnja banjsko-rehabilitacionog centra .

Rudnik mrkog uglja u Lješljanima otvoren je 1910. godine i radio je do 1941. godine, a nakon Drugog svjetskog rata proizvodnja nije pokrenuta.

Vlasnik banjalučkog preduzeća “Privredni preporod” je Rus Oleg Burlakov.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!