Capital.ba

Potrebna regionalna saradnja

25.10.2012. / 12:14

BUDVA, Regionalna saradnja može pomoći kako u povećanju atraktivnosti regiona za strana ulaganja, tako i za uštede u javnoj potrošnji, poruka je sa Samita ministara finansija i guvernera država zapadnog Balkana pod nazivom “Finansijska budućnost regiona”.

Na skupu u Miločeru rečeno je da zemlje regiona imaju slične probleme i ograničenja, što ih upućuje na saradnju.

Ukoliko bi se simultano u zemljama regiona vršila reforma plata i socijalnih davanja u javnom sektoru, kreirao bi se reformski trend koji bi umanjio mogućnost interesnih grupa da zaustave ove procese, navedeno je na skupu.

Na skupu je rečeno da je za konkretnu saradnju u finansijskoj budućnosti regiona neophodno izmijeniti i političku filozofiju na način da se shvati da povećanju šansi za ekonomski uspjeh jedne zemlje doprinosi i uspjeh njenih susjeda.

Ministar finansija Crne Gore Milorad Katnić istakao je da su ekonomije država regiona suočene sa teškim i nestabilnim međunarodnim i makroekonomskim okruženjem.

“Globalna ekonomija i dalje ostaje nestabilna i ranjiva, a rast je sporiji nego u 2010. i 2011.godini. Preduzete mjere na ubrzanju ekonomskog rasta i rješavanju dužničke krize nisu dale željene rezultate”, rekao je Katnić.

On je istakao da je integracija u EU izuzetna razvojna šansa za region.

“Istovremeno, zemlje regiona mogu da urade puno više na međusobnoj ekonomskoj integraciji, posebno u domenu infrastrukture. Međusobna trgovina u regionu je vrlo značajna, ali infrastrukturne slabosti i slaba povezanost naših država čine tu trgovinu i manjom po obimu i slabijom po efikasnosti, nego što bi mogla da bude u interesu naših država i zajedničkog prosperiteta da budemo što više otvoreni jedni prema drugima i prema svijetu, jer otvorenost i povezanost povećavaju naše razvojne šanse”, istakao je Katnić.

On je naglasio da smanjenje neracionalne državne potrošnje, te reforme radnog i socijalnog sistema i poslovnog ambijenta znače sukobljavanje sa navikama i interesima, ali da je to jedini put za uspostavljanje zdravije i snažnije ekonomije.

Viceguverner Centralne banke BiH Radomir Božić istakao je da su tokom kriznog perioda banke u BiH kontinuirano držale značajna sredstva iznad propisanog nivoa obaveznih rezervi na računima rezervi u Centralnoj banci BiH.

On je istakao da su ključni problemi bankarskog sektora u BiH ugrožena profitabilnost i rast nekvalitetnih kredita.

“Dilema – sigurnost ili profit u poslovanju bankarskog sektora je, prema našem mišljenju, vještačka, što na najbolji način potvrđuje bankarska praksa u zemljama regiona. Banke, logično, teže maksimalizaciji profita, ali pri tome moraju procijeniti i prihvatljivi stepen izlaganja kreditnom riziku kako bi pod kontrolom držale nivo rezervi i nekvalitetne kredite”, rekao je Radomir Božić.

Na skupu se čulo i to da je BiH specifična po tome što su njeni finansijski eksperti prinuđeni baviti se pitanjima koja su od sporednog značaja za razvoj.

U BiH je moguće identifikovati i nekoliko specifičnosti, kao što su izrazito visok stepen nezaposlenosti, visok udio uposlenosti u javnom sektoru, relativno više plate u javnom nego u privatnom sektoru i konstantno loše poslovno okruženje, navedeno je na skupu.

Potpredsjednik kompanije “Japan Tobacco International” /JTI/ za zapadni Balkan Kristijan Kring istakao je da je stalan dijalog ministara finansija zemalja zapadnog Balkana neophodan za približavanje akciznoj politici u EU, te da je sprečavanje nelegalne trgovine cigaretama jedini put ka osiguranju stabilnog budžeta.

Na Samit ministara finansija i guvernera država zapadnog Balkana pozvani su i ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić i ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija, ali su oni učešće otkazali neposredno prije početka skupa. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!