Capital.ba

Porasla aktivnost prerađivačkog sektora u NR Kini

02.05.2012. / 11:36

PEKING, Prerađivački sektor u Narodnoj Republici Kini je u aprilu ostvario rast aktivnosti već peti mjesec zaredom pokazali su zvanični podaci, što prema riječima analitičara ukazuje na blago ubrzanje ekonomske aktivnosti u drugoj po veličini privredi u svijetu.

Kinesko udruženje za logistiku i kupovinu je saopštilo da je njihov indeks menadžera nabavke (PMI) u aprilu porastao za 0,2 procentna poena na 53,3 poena sa 53,1 poena iz marta i 51 poen iz februara, prenijela je američka novinska agencija Asošiejtid pres (AP).

Rezultat iznad 50 ukazuje na rast aktivnosti.

Aktivnost prerađivačkog sektora obično ubrza tokom proljeća, usljed rasta aktivnosti u građevinskom sektoru u dijelovima zemlje koji su, inače, pogođeni niskim temperaturama tokom zime.

Ekonomisti, međutim, upozoravaju da najnoviji podaci ne ukazuju na snažan oporavak privrednog rasta u NR Kini.

“Ne treba da očekujete deflatornu spiralu ili kreditnu krizu, ali ni nagli oporavak privrede. Iako izgleda da se situacija popravlja, još je rano da se otvara šampanjac”, poručio je u utorak ekonomista konsultantske firme “IHS global insajt”, Alister Tornton.

Privredni rast NR Kine je u posljednjem tromjesečju 2011. usporio na 8,9 odsto pošto je zvanični Peking povećao kamatne stope i uveo druge mjere u cilju sniženja stope inflacije.

Vlada je, međutim, u decembru odlučila da krene u drugom smjeru kada je riječ o ekonomskoj politici pa je obećala više bankarskih kredita preduzećima, kako bi lakše podnijela pad globalne tražnje.

NR Kina zemlja sa preko 1,3 milijarde stanovnika ima drugu po veličini privredu u svijetu, poslije Sjedinjenih Američkih Država.

Kineski ukupan domaći proizvod (BDP), mjeren paritetom kupovne moći (PPP, po tržišnim cijenama), je u 2011. procijenjen na 11,3 biliona dolara ili 8.382, dolara u prosjeku po stanovniku.

Nominalni BDP je prošle godine procijenjen na blizu 7,3 biliona, dok je per kapita dohodak bio 5.413 dolara. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!