Capital.ba

Pola milijarde za kinesku robu

25.09.2012. / 8:25

BANJALUKA, Na tržište BiH za osam mjeseci ove godine stiglo je 83.887 tona razne robe porijeklom iz Kine, a čija ukupna vrijednost iznosi 530 miliona maraka.

Načelnik Odjeljenja za komunikacije u Upravi za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević rekao je da je od januara do septembra u BiH direktno iz Kine uvezeno 47.405 tona robe, čija je vrijednost 172 miliona KM.
– Ukoliko se posmatra sva kineska roba koja je uvezena u BiH, kako iz Kine, tako i iz drugih zemalja u kojima je završavala kineska roba, a zatim se uvozila u BiH, ukupno je uvezeno 83.887 tona robe, čija je vrijednost dostigla 530 miliona KM – istakao je Kovačević.
On je naglasio da se iz Kine uvozi razna roba široke potrošnje, te da je najzastupljenija tkanina, tekstil, odjeća i obuća, te tehnički uređaji.
Kada je u pitanju prošla godina, u BiH je ukupno uvezeno 131.311 tona robe koja ima porijeklo iz Kine, a čija je vrijednost iznosila 775 miliona KM.
Predsjednik Pokreta potrošača RS Dragutin Bošković rekao je da je tržište pretrpano kineskom robom.
– Potrošači se uglavnom odlučuju za kupovinu kineske robe, jer su ti proizvodi, iako su nižeg kvaliteta, dosta jeftiniji – rekao je Bošković.
Sekretar Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine Branko Kačarević rekao je da skoro svaki potrošač sumnja u kvalitet kineskih proizvoda, ali da je loša ekonomska situacija natjerala ljude da kupuju robu iz Kine.
– Kineska roba je čak opasna i po zdravlje ljudi. Međutim, danas je teško kupiti kvalitetne proizvode jer su dosta skupi, zbog čega potrošači kupuju robu u kineskim prodavnicama – rekao je Kačarević.
Istakao je da treba da se pojačaju kontrole robe kako pri uvozu, tako i u svim prodavnicama u Srpskoj.
Nebezbjedni proizvodi
Da su kineski proizvodi opasni za zdravlje ljudi, pokazuju i podaci da je u BiH od 23 proizvoda koja su stavljena na listu nebezbjednih, najveći broj njih, odnosno 79 odsto, porijeklom je iz Kine. Direktor Agencije za nadzor nad tržištem BiH Lenka Kozić rekla je agencijama da su nebezbjedni proizvodi koji su povučeni sa tržišta BiH najčešće sadržavali opasne hemijske materije.
Kozićeva je dodala da su i u EU, prema statističkim podacima sa Rapeksa, nesigurni proizvodi bili porijeklom iz Kine, odnosno 54 odsto. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!