Capital.ba

UIO BiH poslije pet godina konačno vraća depozite građanima

19.10.2023. / 14:53

BANJA LUKA – Više od 600 pravnih i fizičkih lica poslije više od pet godina konačno bi moglo od UIO BiH da dobiju povrat depozita uplaćenih za osiguranje carinskog duga koji čekaju od 2018. godine, otkriva CAPITAL.

UIO

FOTO: Capital.ba

Direktor UIO BiH Zoran Tegeltija proslijedio je Upravnom odboru prijedlog Odluke o privremenom izdvajanju sredstava rezervi za potrebe povrata depozita. Usvajanjem ove Odluke u koju je CAPITAL imao uvid, konačno bi se riješio višegodišnji problem povrata depozita koji se uplaćuju na depozitne račune UIO kao eventualni carinski dug, između ostalog i prilikom uvoza automobila u BiH.

„Ukoliko Upravni odbor na narednoj sjednici usvoji prijedlog odluke konačno bi fizička i pravna lica dobila povrat ranije uplaćenih 1,8 miliona KM depozita, koje već nekoliko godina čekaju od UIO BiH“, kaže za CAPITAL načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO Ratko Kovačević.

Problem izazvao Upravni odbor

On objašnjava da je cijeli problem traje skoro deciju i po i da je nastao zato što Upravni odbor UIO nije na vrijeme donio odluke o poravnanju u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza za 2009. i 2010. godinu, zbog čega je Republika Srpske pokrenula postupak pred Sudom BiH protiv UIO.

„U međuvremenu je UO usvojio odluke o poravnanju, ali je RS ostala pri tužbenom zahtjevu za kamate. UIO je pred sudom isticala pasivnu legitimaciju i tvrdila da ne može biti tužena strana zato što samo izvršava odluke Upravnog odbora, ali Sud BiH je to odbacio i oglasio krivom UIO“, kaže Kovačević.

On dalje podsjeća da se ta presuda nije provodila, jer UIO nije u svom budžetu imala sredstava, pa je Sud BiH donio odluku o prinudom izvršenju i tu je nastao problem koji se do danas nije riješio i zbog koga ispašta veliki broj fizičkih i pravnih lica koja su na depozitne račune položili depozite za osiguranje eventualnog carinskog duga.

„Problemi su nastali djelimičnim prinudnim izvršenjem presude koje je započelo u maju 2018. godine kada je sa računa banaka sa sjedištem u Republici Srpskoj izvršena pljenidba oko 4,7 miliona KM sredstava. Od tog iznosa banke su prinudim putem sa uplatnih računa javnih prihoda zaplijenile 2,9 miliona KM, a sa depozitnih računa za osiguranje duga 1,8 miliona KM i to je otvorilo veliki problem nemogućnosti povrata depozita pravnim i fizičkim licima“, precizira Kovačević.

Pripremljeno 600 rješenja za izvršenje

On dodaje da je UIO putem Pravobranilaštva BiH obavijestila sud o problemima koji su nastali zbog prinudnog izvršenja, a posebno sa problemima fizičkih i pravnih lica koja su ostvarila pravo na povrat ranije položenih depozita, nakon čega je Sud BiH donio rješenje kojim zaustavlja prinudno izvršenje sudske presude.

„UIO se od početka pljenidbe sredstava suočava sa problemima u blagovremenom izvršavanju povrata depozita. Zaključno sa 30. septembrom ove godine, pripremljeno je više od 600 rješenja za izvršenje u ukupnom iznosu od 834.285 KM. Pošto UIO nije u mogućnosti to sprovesti, nastupaju dalje štetne posljedice, jer obveznici pokreću izvršne postupke, što dovodi do značajnih troškova koji se moraju podmirivati iz budžeta UIO, a samo po jednom izvršnom postupku troškovi su oko 500 KM bez kamata“, zaključuje Kovačević.

CAPITAL: D. Momić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!