Capital.ba

Neophodno razvijanje strategije sajber bezbjednosti u BiH

27.04.2023. / 15:40

NEUM – Drugog dana „Energetskog samita 2023 u BiH“ panel „Sajber bezbjednost u energetskom sektoru“ privukao je veliku pažnju učesnika, jer je riječ o jednoj od najaktuelnijih tema u oblasti energetskog sektora.

energetski samit Neum

Foto: ustupljena fotografija

Panelisti su istakli da se sajber napadi već dešavaju širom regiona i u BiH, a mete su energetske kompanije i infrastruktura.

Ilijana Vavan, međunarodni stručnjak za cyber sigurnost porijeklom iz BiH istakla je da najveću prijetnju po pitanju zaštite podataka i projekata u energetskom sektoru, trenutno predstavlja umrežavanje uređaja za upravljanje energetskim sistemima.

„Ti uređaji su pravljeni i instalirani prije 30-40 godinai kao takvi nisu bili originalno kreirani za internet komunikaciju zbog čega ih je lako hakovati. Investiranje u zaštitne sisteme od potencijalnih sajber napada, kao i edukacija svih zaposlenih, najbitniji su faktori za dalji razvoj energetskog sektora u BiH“, naglasila je Vavan.

Ona je navodeći primjer Francuske istakla kakve posljedice mogu da izazovu napadi hakera na energetski sistem.

„U Francuskoj su rađene procjene i ocijenjeno je da bi u slučaju hakerskog napada i blokiranja energetskog sistema na samo šest sati, visina izazvane šteta bila 1,5 milijardi evra. To govori kakav je značaj sajber sigurnosti“, istakla je Vavan.

Cilj panela bio je analiza trenutnog stanja, preispitivanje kapaciteta cyber zaštite i razmatranje načina kako unaprijediti sistem odbrane od budućih napada. Naglašena je potreba uspostavljanja tima za odgovor na incidente u kompjuterskoj sigurnosti (CERT) za energetski sektor, te za razvojem zakonodavnog okvira koji će definisati sigurnosne i sajbersigurnosne zahtjeve i potrebe, kao i procedure koje će omogućiti učesnicima u energetskom sektoru da zaštite svoje objekte i poslovanje na sistematski i organizovan način.

„Neophodno je da naša zemlja razvije strategiju o sajber sigurnosti, te izgradi kapacitete CERT-ova. Posebno bih naglasio potrebu za stvaranjem CERT-a za energetsku oblast, koji bi se bavio zaštitom kritične infrastrukture u ovoj oblasti. To je od vitalnog značaja za stabilnost našeg energetskog sistema i zaštite od cyber napada”, naglasio je direktor Cyber Security Excellence Centre (CSEC) Predrag Puharić te dodao kako će zajedno sa drugim relevantnim institucijama, CSEC raditi na izradi pravnog okvira, razvoju strategije i izgradnji kapaciteta kako bi se osigurala sajber sigurnost u BiH.

Vlada SAD kroz Projekat asistencije energetskom sektoru Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID EPA), Britanska ambasada Sarajevo, Evropska unija u BiH, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) u ime Savezne vlade Njemačke, Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH i Ministarstvo vanjskih poslova Češke, ovogodišnji su organizatori samita. Od 26. do 28. aprila Samit je okupio predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, stručnjake iz oblasti energetike i poslovne subjekte koji će kroz sedam tematskih panela, radionice te prezentacije aktuelnih projekata diskutovati o najaktuelnijim pitanjima energetskog sektora u BiH.

Najveći samit ove vrste u BiH ima za cilj da postavi najvažnija pitanja iz oblasti energetike i okupi ključne domaće i međunarodne aktere. Energetski samit u Bih 2023 organizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Državne regulatorne komisije za električnu energiju, Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske i Regulatorne komisije za energiju Federacije BiH.

CAPITAL: D. M.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!