Capital.ba

Korisnici podsticaja i dalje kupuju u FBiH

15.08.2013. / 9:16

drvoBANJALUKA, Pojedini drvoprerađivači iz RS, među kojima ima i korisnika podsticaja Vlade RS, pored upozorenja i apela, i dalje sirovinu za svoju proizvodnju većinom kupuju u FBiH, zaobilazeći lagere Javnog preduzeća (JP) “Šume RS”.

Ono što bi moglo biti bar malo ohrabrujuće je da se njihov broj, istina, smanjio u odnosu na prije nekoliko mjeseci, jer su se pojedini vratili na stovarišta šumskih gazdinstava u RS, ali je problem i dalje veoma aktuelan, što su potvrdili i u JP “Šume RS”.

Iz tog preduzeća su naveli da sirovine iz FBiH i dalje nabavljaju preduzeća ”Šavija”, ”Šumatrans”, ”Medex”, DDMS, ”Lazić”, i drugi, a da od ”Šuma RS” traže samo niže vrijedne sortimente, uglavnom celulozno drvo.

Naime, “Nezavisne” su još u maju ove godine u seriji tekstova objavile da pojedini drvoprerađivači iz RS, robu kupuju na području FBiH pa šumska gazdinstva iz RS ne mogu prodati svoje posječene drvne sortimente i radnike šalju kućama zbog nedostatka posla.

Pored toga, među tim drvoprerađivačima su čak i oni koji su dobili podsticaje za izvoz od Vlade RS. Kako su “Nezavisne” uspjele saznati, najteža situacija sa prodajom trupaca u RS je bila na područjima šumskih gazdinstava zapadnog dijela RS i to u Istočnom Drvaru, Petrovcu, Ribniku, Šipovu, te u Mrkonjić Gradu, čime se pričinjavala velika šteta “Šumama”.

Tako domaći drvoprerađivači iz većine ovih opština zaobilaze lagere “Šuma RS” i odlaze u FBiH, kako bi kupili po njima “jeftiniju i kvalitetniju robu” iako su ranije vršili pritiske da prioritetno dobijaju drvne sortimente od “Šuma RS.

U  “Šumama RS” su juče kazali da je problem još aktuelan, bez obzira na sve, te da se svi drvoprerađivači nisu vratili na stovarišta u RS.

“Ima ih nekoliko koji su se vratili, ali to su manje količine koje uzimaju. Dostavićemo izvještaj Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS o ovom problemu, iako smo ih već jednom obavještavali”, rekli su u JP “Šume RS”.

Oni su dodali da njih to ministarstvo stalno obavještava da treba da ispoštuju domaće drvoprerađivače sa dinamikom.

“Međutim, sada kada oni idu u FBiH po robu, sad je red na Ministarstvu isto tako da uvaži naše probleme vezane za drvoprerađivače”, kazali su oni i dodali da nisu imali nijednu primjedbu od drvoprerađivača posljednjih pet mjeseci po pitanju poštovanja dinamike, bez obzira na vrstu drveta.

Isto tako, kazali su da su tražili od Ministarstva industrije da prilikom naredne raspodjele podsticaja drvoprerađivačima ima u vidu ovaj problem. A da ovih problema ima još, potvrdili su i u šumskim gazdinstvima pa su tako u Mrkonjić Gradu kazali da imaju problem u plasmanu drvnih sortimenata – trupaca četinara, upravo zbog nabavke iz FBiH.

Sa druge strane, Milorad Morača, predsjednik Sindikalne organizacije ŠG “Potoci” Istočni Drvar, rekao je da je prema njegovom mišljenju situacija sa drvoprerađivačima iz ove opštine, koji su po robu išli u FBiH, dosta bolja.

“Vjerovatno je pomogao medijski pritisak tada. Odmah poslije toga već je bilo pomaka, jer smo drugi dan odmah imali oko 15 kamiona na utovaru svaki dan”, kazao je Morača. Drvoprerađivači iz RS, koji su išli po robu u FBiH, a sa kojima smo stupili u kontakt kazali su da su u nekoliko navrata išli po sirovine u Livanjski kanton, jer su vidjeli da dosta drugih to radi, te su istakli da im je kupovina trupaca u nekim dijelovima FBiH povoljnija.

Neki od njih su kazali da su otišli jednom, ali i istakli da neće više, zbog saradnje sa JP “Šume RS”. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!