Capital.ba

Kineski rast prosječno 6,0 odsto u idućih pet godina

21.11.2015. / 6:50

OECDPARIZ, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) očekuje da će u Kini biti nastavljen usporen privredni rast u prosjeku od 6,0 odsto godišnje tokom narednih pet godina, dok je stopu rasta Indije za navedeni period podigla na 7,3 procenta.

Prema Godišnjem izvještaju OECD-a, objavljenom na regionalnoj poslovnoj konferenciji u susret samitu zemalja ASEAN-a ovog vikenda, kinesko usporavanje znači da će manja izvozna tražnja i priliv investicija u jugoistočnoj Aziji potopiti privredni na rast na prosječno 5,2 odsto godišnje do 2020. godine, prenosi agencija AP.

U izvještaju se navodi da kinesko usporavanje, poostravanje monetarne politike SAD i smanjenje rasta produktivnosti, predstavljaju ključne izazove za održanje zamajca rasta azijskog regiona.

Prema dokumentu OECD-a, transformacija jugoistočne Azije u ekonomsku zajednicu do 31. decembra, po uzoru na Evropsku uniju, veliki je korak, ali stvarne aktivnosti na integraciji, poput onih u sektoru usluga, teku sporo.

U izvještaju se poziva na ulaganje većih napora u regionu kako bi se pomoglo siromašnijim članicama – Kambodži, Laosu i Mjanmaru, da premoste zaostatke u razvoju. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!