Capital.ba

OECD ima dobre vijesti za cio svijet, ali i upozorenje

15.03.2018. / 8:45

PARIZ, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je podigla svoju projekciju privrednog rasta za cio svijet na 3,9 odsto 2018. i 2019. godine. 

U svojoj prelaznoj ekonomskoj procjeni OECD je ipak upozorila na “opasnost” od protekcionizma poslije objave američkog predsjednika Donalda Trampa da uvodi takse na uvoz čelika i aluminijuma u SAD.

Svetski rast bi prema novoj proceni trebalo da bude viši za 0,2 procentna poena 2018. i za 0,3 procentna poena za 2019. godine u odnosu na prognozu objavljenu u novembru prošle godine.

“Mislimo da svetska privreda konačno izlazi iz ekonomske krize”, rekao je vršilac družnosti glavnog ekonomiste OECD-a Alvaro Pereira.

On je rekao da je “rast stabilan ili se poboljšava u većini zemalja G20 i da se ekspanzija nastavlja”.

“Važno je izbjeći eskalaciju trgovinskih tenzija”, ocjenio je Pereira u saopštenju i pozvao vlade da se “oslanjaju na kolektivna rješenja” za regulisanje preterane proizvodnje čelika, navodeći tako jedan ad hok forum OECD-a.

Ta organizacija je posebno optimistična prema privrednom rastu SAD i Francuske.

Fiskalna reforma u Americi jedan je od “ključnih faktora iza revizije rasta na više” na svjetskom nivou, zajedno sa predviđenim povećanjem njemačkih javnih investicija.

U SAD fiskalne mjere mogu da doprinesu između 0,5 i 0,75 dodatnih procentnih poena rastu BDP-a te zemlje u 2018. i 2019. godini, navodi OECD. ;

U Francuskoj nedavne reforme dozvoljavaju “solidan” rast, ocjenila je OECD, koj prognozira rast BDP-a od 1,8 odsto 2018 i od 1,7 odsto 2019. godine.

Organizacija je međutim izrazila zabrinutost popuštanja sa strukturnim reformama u velikim ekonomijama.BETA

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!