Capital.ba

Japanska ekonomija ima najveći pad u posljednje četiri godine

10.12.2018. / 12:47

TOKIO – Japanska ekonomija, snažno ovisna o izvozu, u trećem je tromjesečju ove godine pala po najvišoj stopi u posljednje četiri godine, ponajprije zbog smanjenja investicija kompanija.

Japanski bruto domaći proizvod (BDP) pao je na godišnjem nivou za 2,5 posto, što je najveća stopa njegova pada od drugog tromjesečja 2014., pokazali su drugi podaci japanske vlade. To je veća stopa rasta u odnosu na prvu procjenu od 1,2 posto pada, odnosno od procjena analitičara, koje su u prosjeku iznosile d 1,9 posto.

Usporedbe radi, u drugom ovogodišnjem tromjesečju BDP je porastao 2,8 posto. Privredni pad u prethodnom tromjesečju dijelom je bio izazvan nizom prirodnih katastrofa, zbog kojih je smanjena tvornička proizvodnja.

Kapitalna ulaganja smanjena su za 2,8 posto u odnosu na drugo tromjesečje, što je znatno lošije od prve procjene o padu od 0,2 posto. To je najveće smanjenje investicija od trećeg kvartala 2009. godine, a posljedica je smanjenja potrošnje veleprodajnih i maloprodajnih trgovaca te informacijsko-komunikacijskog sektora.

Pad kapitalnih ulaganja posebno zabrinjava jer dolazi u vrijeme usporavanja globalnog rasta, jačanja protekcionizma i smanjivanja dobiti kompanija, čime se smanjuje poslovno samopouzdanje.

I dok analitičari očekuju da će se privreda u zadnjem ovogodišnjem kvartalu oporaviti, zahvaljujući povećanju proizvodnje nakon prirodnih katastrofa, i dalje postoji zabrinutost da bi trgovinski rat Kine i SAD-a mogao iscrpiti globalni rast i naštetiti Japanu, koji snažno ovisi o izvozu.

Osobna potrošnja, koja čini oko 60 posto BDP-a, u razdoblju od srpnja do kraja rujna pala je za 0,2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!