Capital.ba

Irak lani povećao zaradu od nafte za polovinu

07.01.2009. / 7:25

VAŠINGTON, Irak, koji posjeduje treće po veličini zalihe sirove nafte na svijetu, ostvario je lani rast prihoda od prodaje nafte od čak 49 odsto zahvaljujući rekordnoj cijeni tog energenta sredinom godine, saopštio je  Stejt dipartment.
  U redovnom nedjeljnom izvještaju o stanju u Iraku se iznosi procjena da je ta zemlja u 2008. od prodaje nafte zaradila oko 60,9 milijardi dolara, prema 41 milijardu iz prethodne godine, prenosi agencija Blumberg.
  U decembru je Irak proizvodio prosječno 2,37 miliona barela nafte dnevno, čime je premašen cilj ministarstva energetike u Bagdadu od 2,2 miliona barela na dan, navodi se u izvještaju Stejt dipartmenta.
  Prema podacima Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), čiji je Irak član, ali nije uključen u proizvodnu kvotu kartela, ta zemlja je 2007. proizvodila u prosjeku 2,09 miliona barela na dan.
  Irak nastoji da, uz pomoć stranih naftnih kompanija, gotovo udvostruči proizvodnju “tečnog zlata” do 2012. Prošle nedjelje je zvanični Bagdad objavio tender za razvoj 11 nalazišta nafte i gasa.
  Stejt dipartment je u svom izvještaju takođe iznio podatak da je irački izvoz nafte u decembru porastao na 1,88 miliona barela na dan, sa 1,69 miliona barela iz prethodnog mjeseca. Istovremeno su, zbog pojeftinjenja nafte na svjetskom tržištu, prihodi Iraka od prodaje te sirovine pali na 2,03, sa 2,77 milijardi dolara.
  Nafta je lani pojeftinila za 54 odsto, što je prvi godišnji pad od 2001. i najveće smanjenje cijene od kad je počelo trgovanje tim energentom na berzama. Tokom 2008. je nafta prvo poskupila na rekordan iznos od 147,27 dolara za barel u julu, da bi 19. decembra pojeftinila na najniži iznos u proteklih pet godina od 32,40 dolara za barel.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!