Capital.ba

Građani i firme traže olakšice za 1,5 milijardi KM kredita

08.09.2020. / 15:50

BANJALUKA – Građani i firme u Republici Srpskoj zatražili su, zaključno sa julom ove godine, da im banke odobre olakšice, odnosno moratorijum ili posebne mjere za kredite vrijedne preko milijardu i po maraka, pokazuju podaci Agencije za bankarstvo RS.

otplata kredita

Foto: Ilustracija (Pinterest)

Privremeni moratorijum

Građani i pravna lica, pogođeni posljedicama pandemije virusa korona, zatražili su privremeni moratorijum u 6.095 slučajeva, za iznos obaveza od 539,8 miliona KM.

Na kredite pravnih lica odnosi se 402,2 miliona, a na kredite stanovništva 137,5 miliona KM.

Banke su od toga odobrile zahtjeve 4.887 klijenta, odnosno dale privremeni moratorijum na obaveze u iznosu od 481,2 miliona KM.

Posebne mjere

U dogovoru s klijentima, banke su odobravale i druge posebne mjere kao što su moratorijum, grejs period i drugo, a kako bi otplata kredita bila olakšana usljed pandemije virusa korona.

Bez zahtjeva klijenta

Banke su odobravale privremeni moratorijum samoinicijativno, bez zahtjeva klijenata i takvih je moratorijuma na kraju jula bilo 1.677 za obaveza koje su iznosile 25,9 miliona KM.

Na kraju jula te mjere zahtjevalo je 6.173 klijenta, a broj odobrenih zahtjeva bio je 5.304.

„Ukupan iznos bilansnih potraživanja za koje je podnesen zahtjev za odobrenje posebnih mjera je milijardu i 28,4 miliona maraka, dok je ukupan iznos bilansnih izloženosti za koje su odobrene posebne mjere na kraju jula bio 925,6 miliona KM“, podaci su Agencije za bankarstvo RS.

Bankari zadovoljni

Predsjednik Udruženja poslodavaca bankarsko – finansijskih i osiguravajućih organizacija RS Radovan Bajić rekao je za CAPITAL da je za oko 20 odsto ukupnog kreditnog portfelja zatražen moratorijum ili privremena mjera.

„Banke imaju za to potencijala i ne očekujemo da će taj procenat značajno porasti do kraja godine. Posljednja dva mjeseca pokazuju da su ekonomska kretanja mnogo povoljnija i stanje u bankarskom sektoru je zadovoljavajuće. Nije upitna likvidnost banaka, ispunjavanje njihovih obaveza kao ni sposobnost banaka da kreditiraju klijente ili projekte, te da dalje odobravaju moratorijume u skladu s odlukama Agencije“, istakao je Bajić.

Na pitanje da li postoji bojazan da se dio kredita, za koje su odobreni moratorijumi i posebne mjere, neće moći naplatiti, Bajić je rekao da su mjere uvedene da bi naplata bila bolja.

„Imajući u vidu razmjere i posljedice pandemije, zabrane u kretanju, ne možemo da budemo nezadovoljni, čak je i dobra situaciju u odnosu na projekcije na početku pandemije“, kazao je Bajić.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!