Capital.ba

Godišnji priliv iz dijaspore u Srbiju 4,9 milijardi dolara

29.10.2008. / 18:42

BEOGRAD, Ministar za dijasporu Srbije Srđan Srećković kao najveći uspjeh novog saziva Ministarstva na čijem je čelu naveo je trajnu promjenu politike srpske Vlade prema dijaspori, jer godišnji priliv iz dijaspore iznosi 4,9 milijardi dolara, a učešće deviznih doznaka u ukupnom bruto društvenom proizvodu 13,8 odsto.

On je istakao da se promjena politike Vlade prema dijaspori odnosi na vraćanje izgubljenog povjerenja dijaspore u maticu – vraćanjem sredstava Fondu dijaspore za maticu koja su od 1999. godine bila zarobljena na računu Beogradske banke.

Prezentujući rezultate sto dana rada Vlade, ministar je kao jedan od prioriteta rada Ministarstva istakao donošenje Zakona o dijaspori koji će definisati odnose države prema dijaspori bez obzira na promjenu Vlade i partija na vlasti.

Srećković je dodao da su ekonomska povezivanja sa dijasporom važan segment rada Ministarstva i da je ono inteziviralo saradnju sa svih 16 Centara za dijasporu pri Regionalnim privrednim komorama koji su u funkciji informisanja o mogućnostima ekonomskog ulaganja privrednika iz dijaspore u pojedine regione u Srbiji.

Postojeći kadrovski problemi u Srbiji su razlog pokretanja projekta “Povratak stručnjaka” koji se realizuje u saradnji sa kompanijom Infostud, rekao je Srećković, dodavši da je time započeta inicijativa stvaranja pouzdanih veza između poslodavaca u Srbiji i uspješnih mladih ljudi, koji žele da se vrate u Srbiju.

Jedan od najvećih problema u dijaspori je učenje srpskog jezika, naveo je Srećković, naglasivši da je u prvih 100 dana definisan sistemski pristup u unapređenju nastave srpskog jezika, kao i da je pokrenuta inicijativa za preuzimanje određenih nadležnosti od Ministarstva prosvjete u vezi sa finansiranjem učenja srpskog jezika u rasejanju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!